W Krajowym Rejestrze Karnym gromadzi się rozmaite dane o osobach skazanych prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa lub przestępstwa skarbowe oraz przeciwko którym warunkowo umorzono postępowanie karne. Informacje dotyczą też osób, które są obywatelami polskimi i zostały prawomocnie skazane przez sądy innych państw.
Czytaj więcej:
Do czego są potrzebne zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego
Zaświadczenia z KRK są potrzebne do wykonywania wielu zawodów w Polsce, od taksówkarza przez dyrektora aż do prezesa. Rząd chce przyspieszyć tempo uzyskiwania dokumentów oraz poszerzyć zakres informacji przechowywanych w rejestrze. Rozbudowany KRK ma szansę przyspieszyć postępowania karne, administracyjne czy przetargowe.
Wpisany właśnie do wykazu prac legislacyjnych rządu projekt przewiduje zmiany, które m.in. mają wdrożyć unijne regulacje dotyczące wymiany informacji z rejestrów karnych państwa UE oraz tych o obywatelach państw trzecich.
Nowe dane w polskim rejestrze: odciski palców obcokrajowców
Nowelizacja obejmie kodeks postępowania karnego, wprowadzając obowiązek pobierania odcisków linii papilarnych od obywateli państw trzecich podejrzanych o popełnienie przestępstwa, a następnie przekazania ich komendantowi głównemu policji w celu przetwarzania w zbiorach danych daktyloskopijnych. Odciskom będą nadawane numery ID, które będą musiały zostać umieszczone w akcie oskarżenia.