Nagroda im. Wisławy Szymborskiej dla Magdaleny Bielskiej

Laureatka konkursu na najlepszą książkę poetycką odebrała nagrodę podczas uroczystej gali w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, kończącej Festiwal Miłosza

Festiwal i Rok Czesława Miłosza. Jakich spodziewać się premier?

Krakowski Festiwal Milosza zbiega się z Rokiem Czesława Miłosza. Zaplanowano premiery związane z noblistą, m.in. jego pobytem w Kalifornii.

Miłosz Festival startuje 30 czerwca w Krakowie

Jeden z najważniejszych literackich festiwali łączy się z obchodami Roku Czesława Miłosza.

Barbara Nowacka wyrzuciła z lektur pisarza, który przestrzegał przed modelem PiS. I sobą

Ministra edukacji Barbara Nowacka wykreśliła z listy lektur Jarosława Marka Rymkiewicza, wspominając o „indoktrynacyjnych” wierszach. Rzecz w tym, że Rymkiewicz w przeważającej części dorobku ostrzegał przed pisowskim modelem kultury.

Pośmiertne gry z Marquezem, czyli czego nie przegapić na Big Book Festivalu

Od 22 do 24 czerwca trwa 12. edycja Big Book Festival w Warszawie, najbardziej inspirującego festiwalu książkowego w Polsce. Jakich wydarzeń nie warto przegapić? Które dyskusje, spotkania i premiery zapowiadają się szczególnie ciekawie? Podpowiadamy.

Tokarczuk o korpoludkach i wojnie Putina w przedmowie do „Ziemi Ulro" Miłosza

„Ziemia Ulro” Czesława Miłosza z 1977 r. powraca z przedmową Olgi Tokarczuk. Książka w czasach hegemonii katolicyzmu w Polsce uważana była za dziwactwo heretyka. W dobie kryzysu wiarygodności Kościoła stawia Miłosza w roli ponadczasowego kapłana duchowości.

Polska książka kucharska najlepsza w USA. Kim jest Michał Korkosz

„Nowe Rozkoszne. Polskie przepisy, które ekscytują” autorstwa Michała Korkosza zwycięzcą amerykańskiej nagrody Foreword Indies za Najlepszą Książkę Kulinarną Roku 2023!

„38 opowiadań”. Tajemnica Bernharda

Premiera nieznanych „38 opowiadań” pisarza 18 czerwca w Austriackim Forum Kultury w Warszawie. Nad przekładem czuwała Sława Lisiecka.

Narodowe Czytanie 2024. Papież: „Niech się Polaki modlą, czczą cara”

Rozpoczęło się Narodowe Czytanie 2024. W tym roku lekturą będzie „Kordian” Juliusza Słowackiego, a finał akcji odbędzie się 7 września. Dramat jest intrygującym świadectwem historii Polski i Watykanu, a także współczesności.

Grzegorz Rosiński, twórca Thorgala i kapitana Żbika: Thorgal zaskoczył świat

– W liceum plastycznym rysowania komiksu mi zakazano – mówi Grzegorz Rosiński, legenda polskiego i światowego komiksu. Wielka wystawa retrospektywna twórcy Thorgala potrwa w stołecznym Pałacu Kultury i Nauki od 15 czerwca do 8 września.

Serhij Żadan, czołowy ukraiński pisarz, wstąpił do wojska

Serhij Żadan, ukraiński poeta, pisarz, aktywista muzyk, poinformował na Facebooku, że po okresie wspierania ukraińskich oddziałów zbiórkami społecznymi, wstąpił do wojska.

Hashtag „Kafka“ ma już miliardy kliknięć. Stulecie śmierci Franza Kafki, autora „Procesu”

Franz Kafka (1883-1924) to dziś najważniejszy niemieckojęzyczny pisarz. Część jego dorobku zagrabiona w Berlinie może być w rosyjskich specjalnych archiwach. Naukowcy zastanawiają się, czy był wycofanym homoseksualistą. Młodzi sięgają po książki.

Chiang-Sheng Kuo, pisarz z Tajwanu, którego należy poznać

Wydaną właśnie u nas powieścią "Stroiciel fortepianów" Chiang-Sheng Kuo wprowadza czytelnika do odległego Tajwanu, w którym znajdziemy jednak wątki dobrze znane.

Andrzej Stasiuk żegna się z Rosją. „Rzeka dzieciństwa” portretuje okrucieństwa świata

Pandemia i wybuch wojny w Ukrainie zmieniły plany pisarza. Opisuje piekło Rosji, ale przypomina też polskie hieny cmentarne szukające żydowskich precjozów w masowych grobach Bełżca.

Andrzej Stasiuk o Putinie-dresiarzu i pożegnaniu z Rosją. Ukazuje się „Rzeka dzieciństwa”

„Rzeka dzieciństwa” Andrzeja Stasiuka ma premierę na Targach Książki w Warszawie. Pandemia i wojna w Ukrainie zmieniły plany pisarza. Opisuje piekło Rosji, Putina jako dresiarza. Przypomina Polaków szukających żydowskich precjozów w obozie w Bełżcu.

Yang Lian, chiński poeta, odebrał w Warszawie Nagrodę im. Zbigniewa Herberta

Nagroda przyznawana jest za całokształt twórczości poetyckiej, a jej gala jest częścią obchodzonego w 2024 Roku Herberta - w stulecie urodzin poety - pod auspicjami UNESCO.

Targi Książki i Mediów VIVELO – 750 spotkań autorskich i 200 wydarzeń towarzyszących na PGE Narodowym

Podczas czterech dni trwania Targów odwiedzający będą mieli możliwość spotkania się z takimi nazwiskami jak: prezydent Aleksander Kwaśniewski, prof. Jerzy Bralczyk, Maciej Orłoś, Jarosław Kuźniar, Ałbena Grabowska, Krzysztof Zanussi, Joanna Kuciel-Frydryszak, Radosław Piwowarski.

Nie żyje Alice Munro, pisarka i noblistka

Zmarła Alice Munro. Kanadyjska pisarka, laureatka literackiej Nagrody Nobla miała 92 lata.