W 2024 roku wydawnictwo Znak rozpoczęło publikację kolekcjonerskiej edycji dzieł Czesława Miłosza. W ciągu najbliższych dziesięciu lat wznowione zostaną wszystkie powojenne tomy poetyckie, wybrane eseje czy przekłady haiku, które wyszły spod pióra noblisty.
W maju pojawiło się nowe wydanie przełomowego tomu „Ocalenie”, pierwsze od 1945 roku. „Ziemia Ulro”, o duchowym kryzysie naszej cywilizacji pogrążającej się w niewoli rozumu i nowych technologii, została wznowiona 19 czerwca.
Czytaj więcej
Jeden z najważniejszych literackich festiwali łączy się z obchodami Roku Czesława Miłosza.
Festiwal Miłosza w Krakowie. Jakich spodziewać się premier?
Już 10 lipca odbędzie się prapremiera amerykańskiej biografii poety „Miłosz w Kalifornii” Cynthii L. Haven, badaczki Uniwersytetu Stanforda i gościni tegorocznego Festiwalu Miłosza. Haven pokazuje, ile Miłosz zawdzięczał Kalifornii, a ile jemu zawdzięczali amerykańscy twórcy. Spotkanie z autorką odbędzie się w Krakowie już 6 lipca.
Z kolei 5 lipca zaplanowano „Swir by Miłosz”, czyli czytanie wierszy Anny Świrszczyńskiej w wyborze Czesława Miłosza. Na 7 lipca zapowiedziana jest premiera „Korespondencji 1965–2003 Tymoteusza Karpowicza i Czesława Miłosza”.