Był synem Witolda Wirpszy, poety i tłumacza oraz Marii Kureckiej, pisarki, tłumaczki (wspólnie przetłumaczyli „Doktora Faustusa” Manna, ona przetłumaczyła „Dżumę” Camusa). Laureat Nagrody Kościelskich (1986) i nagrody literackiej „Kultury” (1999).
Leszek Szaruga aresztowany w Marcu'68
Pseudonim Leszek Szaruga poeta przyjął po tym, jak był zatrzymany i aresztowany podczas wydarzeń marcowych w 1968 r. Zaczerpnął go z „Robaków" Marka Nowakowskiego. Wyrzucony ze studiów, potem je dokończył i na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego napisał pracę doktorską „Walka o godność”, pod kierunkiem prof. Ireny Maciejewskiej.
Czytaj więcej
We śnie i na jawie, ale także na granicy rzeczywistości i wyobraźni rozgrywają się miniaturowe opowiadania, czy – jak kto woli – prozy poetyckie Leszka Szarugi.
W latach 70. i 80. był redaktorem pism drugiego obiegu - „Pulsu”, „Wezwania”. Od 1979–1989 współpracował z Radiem Wolna Europa, używając pseudonimów Jan Krajnik, Krzysztof Powoski.
W tym samym czasie podjął współpracę z „Kulturą”, opowiadając za dział poezji. W 1980 roku był jednym z sygnatariuszy apelu 64 uczonych, pisarzy i publicystów do władz komunistycznych o podjęcie dialogu ze strajkującymi robotnikami. Od końca lat 80-tych przebywał na emigracji.