Jacek Cieślak

Jacek Cieślak

Kierownik działu Kultura w „Rzeczpospolitej”

Związany z „Rzeczpospolitą” od 1992 r. Zajmuje się teatrem, muzyką, fonografią, polityką kulturalną, literaturą. Autor wielu recenzji, analiz i wywiadów w tych dziedzinach. Pomysłodawca, juror i selekcjoner festiwali teatralnych (Polska w IMCE, R@port, Prapremiery, Kaliskie Spotkanie Teatralne, Boska Komedia). Członek Akademii Fonograficznej, przyznającej Nagrodę Fryderyka. Absolwent Wydziału Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej. Do 2022 r. członek kapituł nagród imienia Zelwerowicza oraz Swinarskiego i redakcji miesięcznika „Teatr”.

Putin już bombarduje Polskę – w legnickim teatrze

„Chłopki” Sulimy i Piaseckiego o m.in. skomplikowanych relacjach polsko-ukraińskich to świetny komentarz do wpisów Leszka Millera na platformie X o Ukraińcach. Rzecz dzieje się w firmie o tradycjach z 1672 i Wołynia. Dwa lata później niż w serialu „1670".

Rekordowy rok Spotify. Serwis jest wart blisko 100 mld dolarów

Po ogłoszeniu wyników Spotify za trzeci kwartał 2024 r. akcje streamingowego giganta poszybowały do blisko 480 dolarów, a współzałożyciele platformy w ostatnim czasie zarobili na sprzedaży akcji ponad 800 mln dolarów.

"To dla Pani ta cisza" Mario Vargasa Llosy. "Myślę, że powieść jest już skończona"

„To dla Pani ta cisza” uznana przez noblistę Mario Vargasa Llosę za ostatnią jego powieść łączy wątek sławy, talentu i miłości z utopią o zasypaniu narodowych podziałów.

Okropny „Faust” Wojciecha Farugi w Teatrze Narodowym

Kiczowatym „Faustem” w Narodowym Wojciech Faruga jako reżyser otworzył swoją dyrekcję w Dramatycznym w Warszawie.

Najważniejsza niemiecka nagroda teatralna, "Der Faust", dla Łukasza Twarkowskiego za multimedia

„Word on Wirecard” Anki Herbut i Łukasza Twarkowskiego w monachijskim Kammerspiele pokazuje największą aferę w Niemczech po 1945 r. Merkel i Scholz nabrali się na tę bańkę finansową. Spektakl otrzymał "Der Faust", najważniejszą nagrodę teatralną w Niemczech w kategorii dźwięk i multimedia.

Arya Stark może powrócić? Tajemniczy wpis George'a R.R. Martina

George R.R. Martin, autor „Gry o tron”, dał do zrozumienia, choć dwuznacznie, że może nas czekać serial z Maisie Williams, czyli nowa historia, której bohaterką będzie Arya Stark.

WspółKongres Kultury: trudna prawda o artystach i rządzie

Zakończył się WspółKongres Kultury (7-9 listopada). Nie mógłby się odbyć za rządów Zjednoczonej Prawicy, ale też ujawnił zjawiska, które miały się już nie powtarzać.

Największy książkowy bestseller ostatnich lat w teatrze. „Chłopki" w Legnicy

Sprzedane w pół milionie egzemplarzy „Chłopki. Opowieść o naszych babkach" Joanny Kuciel-Frydryszak stały się punktem wyjścia spektaklu w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego. Premiera w Teatrze im. Modrzejewskiej w Legnicy 9 listopada.

Muniek Staszczyk: Dlaczego poszedłem do TV Republika

Jedyny plus mojej wizyty w TV Republika, to że cała sytuacja zainspirowała mnie do napisania piosenki pod tytułem „Tutsi i Hutu” - mówi Muniek Staszczyk, wokalista T.Love.

Agnieszka Holland na Kongresie Kultury: Niezależność artystów nie jest pewna

Wybitna reżyserka mówiła o klientyzmie artystów, jak zawiedli w czasie rządów PiS, strachu teraz i zastraszaniu – także w kontekście sytuacji w PISF. Gildia Reżyserów Polskich żąda wyjaśnień w tej sprawie po zwolnieniu dyrektor Karoliny Rozwód. 8 listopada, gdy będzie trwał Kongres Kultury, zbierze się rada PISF.