Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje zmiany w tzw. „ustawie Kamilka” – akcie wprowadzającym standardy ochrony małoletnich, do których wdrożenia zobowiązane są instytucje. Ustawa zawiera także rozwiązania mające ochronić małoletnich i pomóc w wyjaśnianiu wszelkich przypadków krzywdzenia dzieci. W ostatnim czasie pojawiła się m.in. kwestia oznaczania przez sądy w orzeczeniach czy osoba, wobec której toczyło się postępowanie, zostanie wpisana lub wypisana z rejestru. Jak poinformowało Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, Ministerstwo Sprawiedliwości odniosło się do tej kwestii.
Czytaj więcej
Jeżeli dziecko wie, że w szkole są standardy, jest konkretna osoba, do której może zwrócić się po pomoc, że zostanie otoczone wsparciem, to takie rozwiązania budują relacje – mówi Monika Horna-Cieślak, rzeczniczka praw dziecka.
„Ustawa Kamilka”. Ministerstwo Sprawiedliwości zobowiąże sądy do oznaczania pedofili w orzeczeniach?
Jak możemy przeczytać w odpowiedzi MS na pytania ze strony Rzecznika Praw Obywatelskich, Ministerstwo przygotowało propozycję nowelizacji ustawy, która odpowiada postulatom Rzecznika i zakłada „wprowadzenie normy wyraźnie zobowiązującej sąd do wskazania w orzeczeniu kończącym, czy dane o osobie, wobec której postępowanie się toczyło, mają być zamieszczone w odpowiednim Rejestrze, czy mają być z niego wyłączone”.
Sąd po wydaniu orzeczenia w sprawie danej osoby będzie tym samym zobowiązany do wskazania czy – w związku z czynem, którego popełnienie udowodniono skazanemu – zostanie ona wpisana do rejestru przestępców seksualnych. Ewentualne zaś uniewinnienie zobowiąże sąd do oznaczenia w orzeczeniu, że osoba ta będzie wykreślona z rejestru – jeśli, oczywiście, nie udowodniono jej innych tego typu czynów, które mogą stanowić przesłankę wpisu.
Czytaj więcej
Wprowadzenie ustawy i towarzyszących jej standardów ochrony małoletnich to najważniejszy krok w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa dzieci w Polsce. Oby poprawiły one umiejętności reagowania na przemoc wobec najmłodszych.