Zwolnienia grupowe: pełna odprawa dla matek łączących pracę z rodzicielstwem - wyrok TSUE

Pracownica łącząca urlop rodzicielski z pracą w niepełnym wymiarze czasu pracy, z którą pracodawca rozwiązał umowę o pracę, zachowuje prawo do pełnej odprawy z tytułu rozwiązania umowy.

Publikacja: 18.07.2019 05:40

Zwolnienia grupowe: pełna odprawa dla matek łączących pracę z rodzicielstwem - wyrok TSUE

Foto: 123RF

Takie stanowisko zajął Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z 8 maja 2019 r. w sprawie RE przeciwko Praxair MRC SAS (C-486/18).

Czytaj też: Od czego zależy wysokość odprawy

W czym problem

Pracownica spółki Praxair MRC była zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, w pełnym wymiarze czasu pracy. W okresie od 6 listopada 2007 r. do 6 czerwca 2008 r. przebywała na urlopie macierzyńskim. Od 1 sierpnia 2008 r. korzystała zaś z urlopu rodzicielskiego, który łączyła ze świadczeniem pracy w obniżonym o 1/5 wymiarze czasu pracy. Ten ostatni urlop miał zakończyć się 29 stycznia 2011 r.

W związku z trudną sytuacją ekonomiczną, pracodawca podjął decyzję o przeprowadzeniu zwolnienia grupowego. W jego ramach 6 grudnia 2010 r. rozwiązał z pracownicą umowę o pracę za wypowiedzeniem. Zgodziła się ona skorzystać z 9-ciomiesięcznego urlopu na przekwalifikowanie. W trakcie okresu wypowiedzenia zrezygnowała z obniżenia wymiaru czasu pracy, a 7 września 2011 r. jej stosunek pracy z  Praxair MRC ostatecznie się rozwiązał.

W związku z rozwiązaniem umowy o pracę pracodawca wypłacił kobiecie odprawę w wysokości obliczonej proporcjonalnie do pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy. Zatrudniona nie zgodziła się z tym. Twierdziła, że przysługuje jej odprawa obliczona od całości wynagrodzenia należnego jej za pracę w pełnym wymiarze.

Rozpatrujące sprawę sądy krajowe uznały za słuszne argumenty pracodawcy i odrzuciły powództwo. Sąd kasacyjny wskazał, że chociaż dotychczasowe orzecznictwo sądów francuskich potwierdza stanowisko pracodawcy, to taka interpretacja może być sprzeczna z prawem unijnym. W tej sytuacji sąd kasacyjny zwrócił się z pytaniem do TSUE.

Co uznał Trybunał

Na wstępie rozważań TSUE wskazał, że prawo unijne ma na celu wspierać równe szanse i równe traktowanie kobiet i mężczyzn poprzez oferowanie im możliwości pogodzenia obowiązków zawodowych z rodzinnymi. Następnie TSUE zaznaczył, że celem klauzuli 2 pkt 6 porozumienia ramowego dotyczącego urlopu rodzicielskiego jest uniknięcie utraty lub ograniczenia praw wynikających ze stosunku pracy, nabytych lub będących w trakcie nabywania, na które pracownik może się powoływać w momencie rozpoczęcia urlopu rodzicielskiego, i zagwarantowanie, że po zakończeniu tego urlopu znajdzie się on – w odniesieniu do tych praw – w takiej samej sytuacji, w jakiej znajdował się przed wspomnianym urlopem. Termin „uprawnienia nabyte lub nabywane" w rozumieniu klauzuli 2 pkt 6 porozumienia ramowego obejmuje całość praw i korzyści, w formie pieniężnej lub w naturze, wynikających bezpośrednio lub pośrednio ze stosunku pracy. Ponadto, choć pracownik pełnoetatowy, który przebywa na urlopie rodzicielskim w niepełnym wymiarze, nie przepracuje tyle samo godzin, co w okresie niekorzystania z częściowego urlopu rodzicielskiego, to okoliczność ta nie oznacza, że jest on w odmiennej sytuacji niż pozostali pracownicy pełnoetatowi.

Maciej Andrzejewski, adwokat, Senior Associate w Kancelarii CMS

Omawiany wyrok powinien być szczególnie interesujący dla pracodawców planujących zwolnienia grupowe. Trybunał Sprawiedliwości stwierdza wprost, że pracownik łączący urlop rodzicielski z pracą w niepełnym wymiarze zachowuje prawo do pełnej odprawy z tytułu rozwiązania umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracowników. Oznacza to, że taką odprawę należy obliczać w oparciu o wynagrodzenie pracownika, jakie by otrzymywał pracując w pełnym wymiarze czasu pracy.

Należy zaznaczyć, że zgodnie z polskim prawem rozwiązanie umowy o pracę z pracownicą przebywającą na urlopie rodzicielskim jest możliwe tylko w ściśle określonych przypadkach. Chodzi m.in. o sytuację, w której dochodzi do upadłości lub likwidacji pracodawcy. Rozwiązanie umowy z innych przyczyn może okazać się niemożliwe.

Takie stanowisko zajął Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z 8 maja 2019 r. w sprawie RE przeciwko Praxair MRC SAS (C-486/18).

Czytaj też: Od czego zależy wysokość odprawy

Pozostało 95% artykułu
Prawo karne
Wypadek na Trasie Łazienkowskiej. Nowe, szokujące informacje ws. Łukasza Żaka
Prawo dla Ciebie
Chronili swoje samochody przed powodzią. Policja wzywa ich na komendę. Będą mandaty?
Prawo karne
Ekstradycja Sebastiana M. Pomoże interwencja Radosława Sikorskiego?
Prawo dla Ciebie
Pracodawcy wypłacą pracownikom wynagrodzenie za 10 dni nieobecności
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Prawo pracy
Powódź a nieobecność w pracy. Siła wyższa, przestój, czy jest wynagrodzenie