Najemca, który chce zostać właścicielem zajmowanego przez siebie mieszkania, musi szybko podjąć decyzję w tej sprawie. To dlatego, że 23 lutego wchodzi w życie wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 14 lutego 2012 r. (sygn. akt: P 17/10). Uchyla on uregulowania dotyczące przekształcenia prawa najmu we własność.
Chodzi konkretnie o wykup mieszkań w budynkach przed wielu laty nieodpłatnie przekazanych przez przedsiębiorstwa państwowe spółdzielniom mieszkaniowym. Najwięcej takich mieszkań znajduje się na Śląsku.
Trybunał Konstytucyjny uznał za niekonstytucyjny art. 48 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Przepis został uchylony w zakresie, w jakim przyznawał najemcy roszczenie do darmowego przewłaszczenia.
Spółdzielnie musiały oddawać za darmo mieszkania zakładowe
Uregulowanie to – zdaniem TK – nadmiernie ingeruje w prawo własności spółdzielni. Muszą one bowiem wyzbywać się mieszkań za darmo. Wystarczy, że najemca nie ma zaległości czynszowych. Wtedy spółdzielnia, czy tego chce czy nie, musi przenieść na niego własność mieszkania, bez dodatkowych dopłat.