Choć podatek od nieruchomości jest regulowany zaledwie przez kilka przepisów, wywołuje coraz więcej sporów. Kolejny, bardzo ważny zwłaszcza dla spółdzielni mieszkaniowych, przesądził niedawno Naczelny Sąd Administracyjny (NSA). Nie zgodził się z lokalnym fiskusem, że wynajęcie jakichś lokali na działalność z automatu przesądza o opodatkowaniu budowli wyższą stawką podatku od nieruchomości.
Mieszkania dla firm...
Kością niezgody były ciągi komunikacyjne, latarnie, sieci ciepłownicze czy przyłącza itp. We wniosku o interpretację spółdzielnia wyjaśniła, że są one położone na terenach, na których znajdują się wielorodzinne budynki mieszkalne. Podkreśliła, że prowadzi typową działalność polegającą na dostarczaniu i zarządzaniu mieszkaniami czy garażami, choć wynajmuje też m.in. lokale użytkowe.
Czytaj więcej:
Była jednak przekonana, że budowle znajdujące się w jej zasobach nie powinny być opodatkowane podatkiem od nieruchomości. A to dlatego, że służą zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych.
Innego zdania był lokalny fiskus. Zgodził się co prawda, że działalność spółdzielni na rzecz mieszkańców jako taka nie może stanowić działalności gospodarczej, jednak już wynajmowanie przez nią lokali użytkowych na cele związane z firmą prowadzoną przez najemców fiskus uznał za formę prowadzenia działalności gospodarczej. Dlatego w jego ocenie budowle, które stanowią własność spółdzielni, powinny być opodatkowane podatkiem od nieruchomości.