Dobra wiadomość dla frankowiczów z Getin Banku. Jest wyrok sądu

Sprawa konsumenta o unieważnienie umowy kredyt może toczyć się bez udziału syndyka banku - orzekł właśnie Sąd Okręgowy w Warszawie w sprawie frankowiczów z Getin Banku.

Aktualizacja: 22.09.2023 10:59 Publikacja: 22.09.2023 10:36

Dobra wiadomość dla frankowiczów z Getin Banku. Jest wyrok sądu

Foto: Adobe Stock

To pierwsze, w każdym razie ujawnione, takie orzeczenie, korzystne dla wielu kredytobiorców upadłego w lipcu br. Getin Noble Banku, którzy mają w sądzie sprawy z tym bankiem.

10 tys. wierzycieli Getin Noble Banku

W sumie bank ten ma ponad 10 tys. wierzycieli i choć termin (instrukcyjny) na zgłaszanie ich roszczeń syndykowi minął 21 sierpnia 2023 r., to jego przekroczenie nie przekreśla ich ważności - nadal są one zgłaszane, ale na decyzje syndyka czy uznaje te roszczenia czy przystępuje do sprawy sądowej w miejsce banku trzeba będzie pewnie jeszcze poczekać miesiące i w tym czasie sprawy te są zawieszane.

Tak było w sprawie dwojga małżonków frankowiczów, którzy pozew o zapłatę (zwrot) rat i o ustalenie nieważności umowy kredytowej złożyli jeszcze w 2020 r. ale po 20 lipca 2023 (upadłości tego banku) ich pełnomocnik mec. Mariusz Korpalski, wniósł o zawieszenie postępowania w związku z tym, że postępowanie dotyczy już teraz masy upadłości pozwanego banku, do czas przystąpienia do sprawy syndyka, i wystąpił o kontynuowanie procesu w zakresie żądania ustalenia nieważność umowy, aby kwestie szczegółowych rozliczeń finansowych (które są teraz w rękach syndyka) nie tamowały procesu. Orzeczenie nieważności umowy kredytowej chroni zaś kredytobiorcę przed jakimiś roszczeniami banku (syndyka), po drugie uprawnia kredytobiorców do żądania wykreślenia z księgi wieczystej ich nieruchomości hipoteki banku - wskazywał mec. Korpalski.

Czytaj więcej

Co z wstrzymaniem spłaty rat dla Getin Noble Banku

Bierność syndyka jako strony postępowania nie stoi na przeszkodzie kontynuowaniu postępowania

Sąd w osobie sędzi Krystyny Staweckiej wezwał syndyka do udziału w sprawie ograniczając postępowanie do ustalenia nieważności umowy, ale syndyk nie przystąpił do sprawy czy raczej nie wykazał aktywności i sąd uznał, że nieobecność syndyka nie uzasadnia odroczenia rozprawy, przesłuchał powodów po czym wydał wyrok przeciwko Syndykowi Masy Upadłości Getin Noble Bank ustalający nieważność umowy i zasądzający od syndyka zwrot kosztów procesu.

Sędzia Stawecka wskazała w ustanym uzasadnieniu, że sprawa w zakresie ustalenia może się toczyć jeżeli syndyk został już powołany, a bierność syndyka jako strony postępowania nie stoi na przeszkodzie kontynuowaniu postępowania, tym bardziej, że przepisy postępowania w obecnym brzmieniu jako warunek podjęcia postępowania wymieniają zawiadomienie syndyka o procesie, a nie wstąpienie syndyka do procesu. Nie ma natomiast wątpliwości, że badana umowa zawiera nieuczciwe warunki indeksacji walutowej, a konsumenci nie byli informowani o związanym z tym ryzykiem walutowym, co prowadzi do wniosku o nieważności umowy.

Wyrok nie jest prawomocny. Syndyk na tym w etapie nie skomentował sprawy.

Sygnatura akt. XXV C 431/23

Czytaj więcej

Kredyty frankowe. Poradnik - jak rozwiązać spór z bankiem

To pierwsze, w każdym razie ujawnione, takie orzeczenie, korzystne dla wielu kredytobiorców upadłego w lipcu br. Getin Noble Banku, którzy mają w sądzie sprawy z tym bankiem.

10 tys. wierzycieli Getin Noble Banku

Pozostało 93% artykułu
Prawo karne
Wypadek na Trasie Łazienkowskiej. Nowe, szokujące informacje ws. Łukasza Żaka
Prawo dla Ciebie
Chronili swoje samochody przed powodzią. Policja wzywa ich na komendę. Będą mandaty?
Prawo karne
Ekstradycja Sebastiana M. Pomoże interwencja Radosława Sikorskiego?
Prawo dla Ciebie
Pracodawcy wypłacą pracownikom wynagrodzenie za 10 dni nieobecności
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Prawo pracy
Powódź a nieobecność w pracy. Siła wyższa, przestój, czy jest wynagrodzenie