Te korzystne dla frankowiczów rozstrzygnięcia TSUE otwierają im drogę do występowania z roszczeniami wobec banków. Jednym z podstawowych jest roszczenie o unieważnienie umowy i zapłatę w związku z jej unieważnieniem.
Zainicjowanie postępowania sądowego nie jest kosztowne, to niewiele ponad tysiąc złotych. Na czas trwania postępowania kredytobiorcy mogą wnioskować o „wakacje kredytowe” w spłacie rat. Gdy sąd orzeknie o nieważności umowy, frankowicz będzie miał podstawę do wykreślenia hipoteki z księgi wieczystej, a także zwrotu przez bank rat, prowizji i innych kosztów związanych z wykonywaniem umowy.
Jak sformułować roszczenia wobec banku? Czy ugoda z bankiem się opłaca? Jak rozliczają się byli małżonkowie, którzy wspólnie zaciągnęli kredyt? W poniższym poradniku znajdą Państwo wiele praktycznych wskazówek.
Czytaj więcej
Określenie „kredyt frankowy” ma charakter potoczny i na dodatek jest mylące. W rzeczywistości tego rodzaju kredyty nie są walutowe. Były wypłacane w złotych polskich i do 26 sierpnia 2011 roku, czyli wejścia w życie tzw. ustawy spreadowej, mogły być spłacane wyłącznie w PLN.
Czytaj więcej
Odfrankowienie kredytu jest jednym z dwóch zasadniczych korzystnych dla kredytobiorców rozstrzygnięć, które zapadają w sprawach dotyczących kredytów indeksowanych i denominowanych do waluty obcej CHF. Drugim takim rozstrzygnięciem jest nieważność całości zawartej umowy. Po sankcje nieważności umowy kredytowej sądy sięgają znacznie częściej niż po odfrankowienie kredytu.
Czytaj więcej
W każdej sprawie cywilnej można złożyć wniosek o zabezpieczenie przysługującego nam roszczenia. W sprawach dotyczących kredytów indeksowanych i denominowanych do waluty obcej CHF najczęściej wniosek o zabezpieczenie składany jest na etapie złożenia pozwu do sądu, a więc początkowym etapie postępowania sądowego.
Czytaj więcej
Alternatywą dla sporu sądowego może być zawarcie ugody z bankiem. Pojawia się pytanie, czy polubowne rozwiązanie sporu z bankiem może być korzystne dla frankowicza.
Czytaj więcej
Sprawy frankowe uchodzą w ogólnym przekonaniu za sprawy szczególnie długotrwałe i skomplikowane.
Czytaj więcej
Po stwierdzeniu nieważności umowy kredytu indeksowanego/denominowanego do waluty obcej kluczowe znaczenie dla stron ma rozliczenie świadczeń dokonywanych w ramach obsługi kredytu. Nie ma wątpliwości, że bank jest zobowiązany do zwrotu wszelkich spłaconych przez kredytobiorcę rat, prowizji i innych kosztów okołokredytowych. Kredytobiorca z kolei musi zwrócić bankowi kwotę udzielonego kredytu.
Czytaj więcej
Podstawowymi roszczeniami, z którymi występują frankowicze wobec banków, są roszczenia o ustalenie nieważności umowy kredytu i zapłatę w związku z nieważnością umowy oraz roszczenia związane z tzw. odfrankowieniem kredytu. Nie są to jednak wszystkie roszczenia, z jakimi mogą wystąpić osoby, które zawarły z bankami wadliwe umowy kredytów frankowych.
Czytaj więcej
Truizmem jest twierdzenie, że kredyt wiąże ludzi bardziej niż małżeństwo. Czy rozwód rzeczywiście ma wpływ na zaciągnięte przez małżonków zobowiązania kredytowe? Czy po rozstaniu małżonkowie mogą przestać przejmować się zaciągniętymi zobowiązaniami? Jak wyglądają rozliczenia byłych małżonków z bankiem?
Czytaj więcej
Spory sądowe dotyczące tzw. kredytów frankowych są procesami długotrwałymi i najczęściej są one dwuinstancyjne. Kredytobiorcy często zmuszeni są więc czekać latami na prawomocne zakończenie sprawy i rozliczenie się z bankiem. Jak wygląda sytuacja kredytobiorców po uzyskaniu korzystnego rozstrzygnięcia? Jakie kroki powinni podjąć kredytobiorcy, by rozliczyć się z bankiem, wykreślić hipotekę i usunąć dane z rejestru dłużników BIK? Podstawę do tego stanowi prawomocny wyrok sądu.
Czytaj więcej
Uzyskanie korzystnego rozstrzygnięcia w sprawie frankowej otwiera kredytobiorcy drogę do wykreślenia hipoteki. I choć hipoteka z chwilą uprawomocnienia się wyroku stwierdzającego nieważność umowy wygasa, to nie zostaje ona wykreślona automatycznie z księgi wieczystej, a wymaga działania właściciela nieruchomości – kredytobiorcy.