Ministerstwo zapowiada reformę. Sztuczna inteligencja ma pomóc lekarzom stawiać diagnozy

Sztuczna inteligencja przeanalizuje wyniki badań pacjenta i podpowie lekarzom, jak go leczyć.

Publikacja: 17.03.2023 02:00

Ministerstwo zapowiada reformę. Sztuczna inteligencja ma pomóc lekarzom stawiać diagnozy

Foto: AdobeStock

Algorytmy sztucznej inteligencji (AI) mają pomagać lekarzom w stawianiu diagnozy. Resort zdrowia planuje wdrożyć cyfrowe narzędzia wspomagające analizę zdrowia pacjenta – wynika z Krajowego Programu Reform na lata 2023/2024.

Skuteczna pomoc

Reforma ma być przeprowadzana stopniowo, do 2026 r. Jest jednak uzależniona od tego, czy zostaną uruchomione środki z KPO.

Czytaj więcej

Boty wspomogą polskich lekarzy

Eksperci nie wątpią, że sztuczna inteligencja może pomóc w diagnozowaniu chorób i opracowaniu terapii medycznych. – W obliczu tego, jak wiele danych medycznych musi przeanalizować lekarz, by podjąć decyzje terapeutyczne w wielu skomplikowanych przypadkach, wspomaganie przez sztuczną inteligencję powinno przynieść pozytywne efekty. Stoimy na progu przełomu podobnego do tego, jaki miał miejsce w farmakoterapii w latach 50. – komentuje dr Artur Drobniak, dyrektor Centralnego Ośrodka Badań Innowacji i Kształcenia Naczelnej Izby Lekarskiej.

Na świecie nowatorskie technologie już wspomagają lekarzy. Aier Eye Hospital Group, największa sieć szpitali okulistycznych w Chinach, wykorzystuje uczące się systemy do diagnozowania chorób oczu i planowania leczenia. Z kolei założona przez naukowców z Johns Hopkins University firma Proscia (stworzyła aplikację DermAI) stosuje algorytmy uczenia maszynowego do analizy zdjęć skóry. Technologia ta z 93-proc. skutecznością potrafi wykrywać czerniaka. Ponadto Sheba Medical Center, jeden z największych izraelskich szpitali, wykorzystuje analizę danych medycznych i sztuczną inteligencję do personalizacji terapii chorób serca.

Lek na braki kadrowe

Kamil Bargiel, prezes SentiOne, firmy opracowującej zaawansowane algorytmy AI, przekonuje, że sztuczna inteligencja to ogromny potencjał do zagospodarowania w medycynie. Zwiększa dokładność badań, poprawia skuteczność leczenia i podnosi efektywność opieki nad pacjentami. – Wykorzystanie AI w medycynie może być dobrym krokiem, ale tylko wtedy, gdy zostanie odpowiednio zintegrowane z praktyką medyczną oraz przestrzegane będą najwyższe standardy etyczne i bezpieczeństwa – zastrzega Bargiel. Technologia może być też lekiem na inny problem w sektorze zdrowia – niewystarczającą liczbę lekarzy.

Wykorzystanie AI w medycynie może być dobrym krokiem, ale tylko wtedy, gdy zostanie odpowiednio zintegrowane z praktyką medyczną

Kamil Bargiel, prezes SentiOne

Okazuje się, że sztuczna inteligencja już jest stosowana także w polskiej ochronie zdrowia. Zgodnie z ostatnim raportem Centrum e-Zdrowia z tego typu rozwiązań korzysta 6,6 proc. szpitali, a prawie połowa start-upów medycznych w kraju rozwija rozwiązania z zakresu AI.

Czytaj więcej

Tomasz Pietryga: Sztuczna inteligencja zastąpi sędziego?

Algorytmy sztucznej inteligencji (AI) mają pomagać lekarzom w stawianiu diagnozy. Resort zdrowia planuje wdrożyć cyfrowe narzędzia wspomagające analizę zdrowia pacjenta – wynika z Krajowego Programu Reform na lata 2023/2024.

Skuteczna pomoc

Pozostało 93% artykułu
Prawo karne
Wypadek na Trasie Łazienkowskiej. Nowe, szokujące informacje ws. Łukasza Żaka
Prawo dla Ciebie
Chronili swoje samochody przed powodzią. Policja wzywa ich na komendę. Będą mandaty?
Prawo karne
Ekstradycja Sebastiana M. Pomoże interwencja Radosława Sikorskiego?
Prawo dla Ciebie
Pracodawcy wypłacą pracownikom wynagrodzenie za 10 dni nieobecności
Materiał Promocyjny
Zarządzenie samochodami w firmie to złożony proces
Prawo pracy
Powódź a nieobecność w pracy. Siła wyższa, przestój, czy jest wynagrodzenie