Sprawa dożywotniego odbierania prawa jazdy. Ważny ruch RPO

Rzecznik Praw Obywatelskich wycofał swój udział w sprawie przed TK, która dotyczy dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów w przypadku np. ponownego skazania za jazdę pod wpływem alkoholu.

Publikacja: 14.05.2024 12:46

Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek

Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek

Foto: PAP/Marcin Bielecki

Powodem tej decyzji Rzecznika jest zasiadanie w składzie orzekającym w tej sprawie osoby, która – zdaniem Marcina Wiącka - została wybrana na stanowisko sędziego TK z naruszeniem konstytucji. Chodzi o Justyna Piskorskiego jednego z tzw. sędziów dublerów.

Uchwała Sejmu ws. TK i sędziów dublerów działa

To już drugie wycofanie się RPO od udziału z postępowania przed TK w ostatnim czasie. Jak pisaliśmy w Rzeczpospolitej, w ubiegłym tygodniu Wiącek wycofał się ze sprawy dotyczącej odmowy zwolnienia od kosztów sądowych i zapowiedział, że będzie tak robił zawsze wtedy, gdy w składzie znajdzie się tzw. sędzia dubler.

Czytaj więcej

Presja na Trybunał. RPO zastosował uchwałę Sejmu ws. dublerów i Przyłębskiej

Ruchy te świadczą o konsekwencji RPO w tej kwestii. Co istotne w obu decyzjach o wycofaniu ze sprawy Wiącek powołuje się na głośną uchwałę Sejmu z marca w sprawie TK. Mowa o sejmowej uchwale będącej częścią rządowego planu gruntownych zmian w TK, nazywanego czteropakiem Bodnara. Posłowie stwierdzili w niej, że Julia Przyłębska nie ma uprawnień do kierowania Trybunałem, a trzech tzw. sędziów dublerów nie jest sędziami TK.

Powołując się właśnie na tę uchwałę, Wiącek uznał, że należy ją częściowo traktować jako akt wydany na podstawie art. 190 ust. 4 konstytucji, służący wykonaniu orzeczeń TK. W konsekwencji – według RPO – skutkuje ona wzruszeniem uchwał Sejmu o wyborze tzw. sędziów dublerów i wyeliminowaniem ich z obrotu prawnego.

- Udział w składzie orzekającym TK osoby nieuprawnionej do orzekania może doprowadzić do naruszenia wolności i praw przewidzianych w Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, a tym samym do naruszenia nakazu przestrzegania przez Rzeczpospolitą Polską wiążącego ją prawa międzynarodowego – argumentuje Wiącek.

Czytaj więcej

Tomasz Pietryga: RPO nie chce dublerów w Trybunale Konstytucyjnym. Wzmacnia linię rządu wobec TK

Dożywotnie odbieranie prawa jazdy - kwestionowane

W konsekwencji RPO wycofał swój udział w sprawie dożywotniego odbierania prawa jazdy. Sprawa ta została zainicjowana skargą, która trafiła do Trybunału w 2020 r. Złożył ją obywatel, który dożywotnio stracił prawo jazdy po ponownym skazaniu za jazdę pod wpływem alkoholu.

Mężczyzna zaskarżył przepis zawarty w art. 42 par. 3 Kodeksu karnego, zgodnie z którym sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych dożywotnio w razie powtórnego prawomocnego skazania za prowadzenie w stanie nietrzeźwości lub spowodowania katastrofy w ruchu ze skutkiem śmiertelnym pod wpływem alkoholu lub zbiegł z miejsca zdarzenia – chyba że zachodzi wyjątkowy wypadek, uzasadniony szczególnymi okolicznościami.

Według skarżącego przepis ten, nakazując sądom odbieranie uprawnień, wchodzi w kompetencje zastrzeżone dla sędziów, czyli oceny każdego przypadku indywidualnie, a tym samym "unicestwia" istotę prawa do sądu.

Będzie wyrok TK ws. utraty prawa jazdy

W czerwcu 2021 r. do tej skargi przyłączył się RPO Adam Bodnar. Jego zdaniem zaskarżony przepis jest niezgodny z konstytucją. Rzecznik argumentował, że dożywotnie odbieranie prawa jazdy ogranicza konstytucyjną kompetencję do swobodnego uznania sędziowskiego w ramach ustawy. Według niego zaskarżona norma uniemożliwia też indywidualizację sankcji karnej, która ma znaczenie zwłaszcza w przypadku przestępstw drogowych, często nieumyślnych.

Czytaj więcej

Dożywotni "zakaz" na prawo jazdy w sprawie przed TK. RPO popiera skargę

Po wycofaniu się RPO ze tej sprawy, w postępowaniu przd TK uczestniczą jeszcze Sejm i Prokurator Generalny, którzy wnieśli o uznanie zaskarżonego przepisu za zgodny z konstytucją. Trybunał ma wydać wyrok w tej sprawie 6 czerwca.

Powodem tej decyzji Rzecznika jest zasiadanie w składzie orzekającym w tej sprawie osoby, która – zdaniem Marcina Wiącka - została wybrana na stanowisko sędziego TK z naruszeniem konstytucji. Chodzi o Justyna Piskorskiego jednego z tzw. sędziów dublerów.

Uchwała Sejmu ws. TK i sędziów dublerów działa

Pozostało 92% artykułu
Nieruchomości
Posiadaczy starych kominków czeka kara lub wymiana. Terminy zależą od województwa
W sądzie i w urzędzie
Prawo jazdy nie do uratowania, choć kursanci zdali egzamin
Prawo karne
Jest śledztwo w sprawie przerwania wałów w Jeleniej Górze Cieplicach
Prawo dla Ciebie
Pracodawcy wypłacą pracownikom wynagrodzenie za 10 dni nieobecności
Materiał Promocyjny
Zarządzenie flotą może być przyjemnością
Prawo karne
Powódź 2024. Szaber to kradzież zasługująca na szczególne potępienie