Popyt na pracowników w budownictwie drogowym wzrośnie w przyszłym roku o 50–60 proc., zaś w kolejowym o 10 proc. – przewiduje agencja zatrudnienia Adecco. Według jej prognoz specjaliści i menedżerowie z branży budowlanej będą w najbliższych kilku latach w czołówce najbardziej poszukiwanych kandydatów do pracy. Choć już teraz nie powinni narzekać na brak ofert pracy, czemu sprzyja boom w budownictwie mieszkań, biur oraz magazynów.
– Budowlanka to już dzisiaj rynek pracownika i jeden z głównych beneficjentów poprawy koniunktury gospodarczej – twierdzi Mirosława Jemioło, starszy konsultant w dziale Construction & Property w Adecco Poland. Według niej do najbardziej poszukiwanych kandydatów należą kierownicy robot drogowych i kontraktu, kierownicy budowy oraz inżynierowie i majstrowie budowy.
Czas przygotowań
Rosnący popyt na budowlańców widać także w danych czołowego portalu z ofertami zatrudnienia, Pracuj.pl. W III kwartale br. branża budownictwo i nieruchomości była tam liderem tempa wzrostu liczby ogłoszeń o pracę, licząc rok do roku (o 16,5 proc.). – Pracodawcy z tej branży najczęściej poszukiwali pracowników odpowiedzialnych za budownictwo, handlowców oraz inżynierów – wyjaśnia Rafał Nachyna, dyrektor Pracuj.pl, gdzie jeszcze więcej, bo niemal o jedną trzecią, wzrosła w III kw. liczba ofert skierowanych tylko do budowlańców.
Zdaniem ekspertów Adecco rok 2015 to dopiero czas przygotowań branży do wielkiego boomu inwestycyjnego. Dzięki napływowi pieniędzy z perspektywy unijnej na lata 2014–2020 w najbliższych latach gwałtownie przybędzie bowiem inwestycji infrastrukturalnych. Łączną wartość nakładów na te inwestycje w latach 2014–2028 można szacować na ok. 310 mld zł, z czego najwięcej przypadnie na budowę dróg, energetykę i transport szynowy. – Poszukiwania pracowników nabiorą większej dynamiki wiosną 2016 r., a szczyt walki o pracownika zostanie osiągnięty, gdy liczba przetargów na rynku osiągnie poziom pozwalający na podpisanie przez firmy dwóch–trzech umów – przewiduje Mirosława Jemioło.
Duże firmy budowlane zawczasu przygotowują się do takiej sytuacji. Skanska, która zatrudnia 7700 osób, w pierwszym półroczu 2015 r. przyjęła 570 nowych pracowników, a do końca roku zatrudni 400 kolejnych – w tym pracowników produkcyjnych, specjalistów i młodych inżynierów – uczestników Programu Praktyk Letnich Skanska. – Aktywnie poszukujemy specjalistów z uprawnieniami, nie tylko w obszarze budownictwa ogólnego, drogowego i mostowego. Rekrutujemy np. specjalistów w branży elektrycznej: menedżerów projektów, kierowników robót, inżynierów i majstrów. Oferujemy pracę również w obszarach wspierających biznes, w tym szeroko rozumianych finansach i HR – mówi Katarzyna Skorupka-Podziewska, dyrektor ds. zarządzania zasobami ludzkimi w Skanska.