Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw (w których liczba pracujących przekracza 9 osób) w sierpniu br. wzrosło o 11,1 proc. r/r, zaś zatrudnienie w przedsiębiorstwach spadło o 0,5 proc. r/r, podał GUS. W ujęciu miesięcznym przeciętne wynagrodzenie spadło o 1,1 proc. i wyniosło 8 189,74 zł. Natomiast zatrudnienie w przedsiębiorstwach w ujęciu miesięcznym spadło o 0,3 proc. m/m i wyniosło 6 470 tys. etatów, podano w komunikacie.
Konsensus rynkowy to 10,8 proc. wzrostu r/r w przypadku płac i 0,3 proc. spadku r/r w przypadku zatrudnienia.
Spadek wynagrodzeń wynikiem braku premii i nagród
Spadek wynagrodzeń w sierpniu mdm o 1,1 proc. jest wynikiem braku wypłat premii i nagród, w tym motywacyjnych, kwartalnych i półrocznych, jubileuszowych – podał Główny Urząd Statystyczny. "W sierpniu 2024 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw spadło nominalnie w stosunku do lipca 2024 r. o 1,1 proc. Spadek wynagrodzeń jest efektem zmniejszenia skali wypłat, które miały miejsce w poprzednim miesiącu m.in. premii i nagród w tym motywacyjnych, kwartalnych i półrocznych, jubileuszowych, a także odpraw emerytalnych (które obok wynagrodzeń zasadniczych także zaliczane są do składników wynagrodzeń)" - podał GUS.
Wciąż dwucyfrowy wzrost wynagrodzeń w większych firmach
Wzrost płac w przedsiębiorstwach o 11 proc. rok do roku okazał się wyższy od średnich oczekiwań rynkowych na poziomie 10,4 proc. – Po dwóch miesiącach delikatnego hamowania, dynamika płac zaskoczyła i powróciła w sierpniu do wyższych poziomów – komentuje Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego. - Przyspieszyła też dynamika realnego wzrostu wynagrodzeń, mimo wyższej sierpniowej inflacji, do 6,6 proc. sierpniu z 6,1 proc. w lipcu – wylicza.