Ponad 2,29 mln osób wykonuje pracę na podstawie umów zleceń, agencyjnych, o świadczenie usług, umów uaktywniających, aktów powołania oraz umów z członkami rad nadzorczych. Przy czym prawie milion ma także umowę o pracę. Co ósma tak zatrudniona osoba pracowała w Warszawie lub graniczących z miastem gminach.
Najwięcej, bo ponad 400 tys. pracuje w firmach i instytucjach zajmujących się administrowaniem i działalnością wspierającą. Kolejnych 275 tys. – w ochronie zdrowia i placówkach pomocy społecznej, a prawie 221 tys. - w handlu, podał GUS. Dane dotyczą pracujących w marcu tego roku.
Czytaj więcej
Dobra wiadomość dla pracodawców narzekających na niedobór pracowników: przybywa osób gotowych podjąć dodatkową pracę. Najczęściej szukają jej młodzi ludzie.
Umowy zlecenia oferuje przede wszystkim sektor prywatny (89 proc.). Liczba tak pracujących osób jest stabilna, w ciągu roku zwiększyła się nieznacznie, bo o niespełna 30 tys. osób. Nie zmieniła się również lista branż, w których najczęściej podpisywana jest tego typu umowa.
Najwięcej kobiet na zleceniu – w ochronie zdrowia, mężczyzn – w budownictwie
W taki sposób pracuje nieznacznie więcej kobiet (niespełna 1,18 mln) niż mężczyzn. Częściej mają one takie umowy w sektorze publicznych (56 proc.) niż prywatnym (40 proc.) W sfeminizowanej ochronie zdrowia stanowią większość, bo ponad 80 proc. – pracuje tak ponad 228 tys. kobiet.