Wynajęty pokój można rozliczyć w kosztach firmy. Jest interpretacja

Przedsiębiorca zaliczy do kosztów uzyskania przychodów wydatki na wynajęcie lokalu w mieście, w którym wykonuje usługi dla klienta. Interpretacje fiskusa są pozytywne.

Publikacja: 18.04.2024 04:30

Wynajęty pokój można rozliczyć w kosztach firmy. Jest interpretacja

Foto: materiały prasowe

Masz kontrahenta w innym mieście i nie dasz rady codziennie do niego dojeżdżać? Wynajmij mieszkanie bądź pokój, rozlicz je w kosztach i zaoszczędź na podatku. Skarbówka nie ma nic przeciwko.

Fiskus potwierdza, że czynsz jest kosztem uzyskania przychodów

Potwierdza to ostatnia interpretacja w sprawie przedsiębiorcy działającego w branży transportowej. Dla kontrahenta świadczy tzw. usługi wspomagające. Między innymi pełni dyżury telefoniczne, na które musi się zgłosić w ciągu godziny od wezwania. Baza klienta znajduje się w miejscowości oddalonej o 300 kilometrów od miasta, w którym przedsiębiorca jest zameldowany i ma zarejestrowaną działalność. Nie może do niej dojeżdżać, wynajął więc nieopodal pokój.

Czy może rozliczać czynsz w kosztach swojej firmy? Tak. Skarbówka przyznała, że skoro wynajęcie pokoju jest niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej, to wydatki na czynsz mają związek z firmowym przychodem. Nie są to wydatki osobiste, można je więc zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów (interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej nr 0112-KDIL2-2.4011.225.2024.2.MW).

Korzystna interpretacja dla informatyka

To nie pierwsza pozytywna odpowiedź fiskusa w sprawie wynajmowanych lokali. Wcześniej zgodził się np. na rozliczenie w kosztach mieszkania wykorzystywanego przez informatyka. Ma do kontrahenta 130 kilometrów, a we wniosku o interpretację podkreślał, że jest odpowiedzialny za ważny projekt i nie może zarządzać nim zdalnie. Musi regularnie przebywać w biurze klienta, konsultować się z zarządem, spotykać z innymi programistami. Przez codzienne wielokilometrowe podróże ma problemy z punktualnością i organizacją pracy, dlatego wynajął mieszkanie blisko klienta. Czy może je rozliczyć w kosztach? Fiskus nie miał nic przeciwko (interpretacja nr 0115-KDIT3.4011.104.2023.2.PS).

Czytaj więcej

PIT 2023: pracownik zdalny może skorzystać z ulgi na dojazdy

Dobre informacje także dla prawniczki

Skarbówka zgadza się na rozliczenie kosztów wynajmu także wtedy, gdy odległości od domu do klientów są mniejsze. Potwierdza to interpretacja w sprawie prawniczki, która ma kancelarię w mieście oddalonym o 20 km od jej domu. Wynajęła tam też mieszkanie. I chce zaliczyć wydatki na wynajem do kosztów uzyskania przychodów.

Czy jest to możliwe? Prawniczka argumentowała, że mieszkanie zapewnia jej dyspozycyjność, może bowiem w każdej chwili spotkać się z klientami. W okolicy załatwia też inne służbowe sprawy, np. w urzędach, prokuraturze, sądzie. Dojazdy z domu zajmują jej przynajmniej pół godziny, dzięki wynajętemu mieszkaniu może ten czas wykorzystać efektywniej (m.in. na regenerację). To przekonało urzędników, którzy zaakceptowali rozliczenie wydatków w kosztach kancelarii (interpretacja nr 0113-KDIPT2-1.4011.697.2020.1.AP).

Dowody na koszty
Musi być związek wydatku z działalnością

 Interpretacje w sprawie wynajmowanych lokali są korzystne dla przedsiębiorców (oprócz opisanych wyżej, także dotyczące np. koszykarza czy pilota). Skarbówka często zastrzega jednak, że do udokumentowania kosztów nie wystarczą dowody wynajęcia mieszkania/pokoju i poniesienia wydatku (umowa, rachunki, przelewy). Przedsiębiorca musi mieć też dowody potwierdzające, że wykonuje usługi wymagające pobytu w miejscowości, w której wynajmuje lokal. Na przykład umowę z kontrahentem, z której wynika zakres jego obowiązków. Dzięki temu będzie możliwe „ustalenie w sposób bezsporny związku przyczynowego poniesionych wydatków z uzyskanymi przychodami” – podkreślają urzędnicy.
Musimy też pamiętać, że fiskus na ewentualnej kontroli może sprawdzić, czy podane we wniosku o interpretację okoliczności sprawy odpowiadają rzeczywistości. I czy rozliczane w kosztach mieszkanie jest faktycznie, tak jak pisze przedsiębiorca, niezbędne w jego działalności. Jeśli okaże się, że nie, pozytywna interpretacja może na nic mu się nie przydać.   

Masz kontrahenta w innym mieście i nie dasz rady codziennie do niego dojeżdżać? Wynajmij mieszkanie bądź pokój, rozlicz je w kosztach i zaoszczędź na podatku. Skarbówka nie ma nic przeciwko.

Fiskus potwierdza, że czynsz jest kosztem uzyskania przychodów

Pozostało 93% artykułu
Prawo karne
Wypadek na Trasie Łazienkowskiej. Nowe, szokujące informacje ws. Łukasza Żaka
Prawo dla Ciebie
Chronili swoje samochody przed powodzią. Policja wzywa ich na komendę. Będą mandaty?
Prawo karne
Ekstradycja Sebastiana M. Pomoże interwencja Radosława Sikorskiego?
Prawo dla Ciebie
Pracodawcy wypłacą pracownikom wynagrodzenie za 10 dni nieobecności
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Prawo pracy
Powódź a nieobecność w pracy. Siła wyższa, przestój, czy jest wynagrodzenie