9 czerwca wybraliśmy swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego. Każdy z nich musi zaznajomić się z zasadami Kodeksu postępowania posłów PE oraz potwierdzić to stosownym oświadczeniem. Kodeks m.in. wskazuje, w jakich przypadkach może dojść do konfliktu interesów oraz jak posłowie powinni mu zaradzić.

Posłowie muszą publikować informacje o wszystkich zaplanowanych spotkaniach z przedstawicielami grup interesu wpisanymi do rejestru służącego przejrzystości oraz z przedstawicielami organów publicznych państw trzecich, nawet jeśli na te spotkania oddelegowują tylko asystentów. Ponadto muszą informować o udziale w wydarzeniach organizowanych przez strony trzecie, jeżeli te podmioty pokrywają koszty podróży, zakwaterowania, pobytu. Mają również obowiązek zadeklarować prezenty o wartości ponad 150 euro, które otrzymali, gdy oficjalnie reprezentowali Parlament.

Czytaj więcej

Siedem dni na składnie protestów wyborczych

Co się stanie gdy poseł naruszy Kodeks postępowania? Przewodniczący Parlamentu może nałożyć na niego karę i upublicznić tę informację. A co w przypadku spraw „większego kalibru”? Posła Parlamentu UE chroni immunitet parlamentarny, co nie wyklucza pociągnięcia go do odpowiedzialności karnej. Krajowy organ może wystąpić do Parlamentu Europejskiego z wnioskiem o uchylenie immunitetu posła. Wniosek może zostać przyjęty lub... odrzucony przez posłów. Podejmują oni decyzję w tej sprawie zwykłą większością głosów.