TVP i PR bez milionowych dotacji. Jest też zapowiedź zniesienia abonamentu rtv

Nowy przewodniczący sejmowej komisji kultury i środków przekazu, Bogdan Zdrojewski zapowiedział zniesienie abonamentu rtv i koniec z wielomilionowymi dotacjami na media publiczne - poinformował portal wirtualnemedia.pl.

Publikacja: 29.11.2023 11:49

PAP/ Radek Pietruszka

PAP/ Radek Pietruszka

Foto: PAP/ Radek Pietruszka

Zdrojewski wskazał, że abonament rtv powinien zostać zlikwidowany.

Abonament rtv z wątpliwościami

- Jest anachroniczny, niesprawiedliwy, nieskuteczny i przynosi dość wątpliwe dochody, jeśli chodzi o telewizję. Trzeba pamiętać, że właściwie karani są wszyscy ci, którzy kiedyś zarejestrowali odbiornik radiowy czy telewizyjny. Z telewizji czy radia korzystają praktycznie wszyscy, a płacą na to nieliczni. Utrzymanie abonamentu w dotychczasowej formie jest mało prawdopodobne. Powinniśmy jednak znaleźć inne sposoby finansowania, aby utrzymać ten fragment mediów publicznych, który traktowany jest jako ważny i który powinien pozostać. Wrócimy do określonej, ale dużo skromniejszej dotacji niż ta, którą proponował przez ostatnie lata rząd PiS oraz innych, bardzo skromnych, ale dużo skuteczniejszych opłat na rzecz mediów publicznych. Jednak tę kwestię będzie przesądzał nowy rząd - podkreślił w rozmowie z portalem wirtualnemedia.pl.

Czytaj więcej

Abonament RTV. Poczta Polska cały czas sprawdza i żąda zaległych opłat

Inne finansowanie mediów publicznych

Nowy przewodniczący sejmowej komisji zapewnił też, że TVP i Polskie Radio nie mogą już liczyć na wielomilionowe rekompensaty z budżetu państwa. Publiczna media tylko w tym roku dostały rekompensatę w wysokości 2,7 mld zł w obligacjach. Jednocześnie w ubiegłym roku TVP zanotowała 50 mln zł straty przy około 3,6 mld przychodów.

- Mamy pełne przekonanie, że dalsze zadłużanie nie powinno być kontynuowane. Będziemy wracać do innego sposobu finansowania mediów publicznych, zdecydowanie bardziej racjonalnego i oszczędnego - powiedział nowy szef komisji w rozmowie z portalem.

Zdrojewski nie ma również wątpliwości, że Rada Mediów Narodowych zostanie zlikwidowana.

- Można to legalnie przeprowadzić, bo mamy ekspertyzy, że RMN jest bytem niekonstytucyjnym, działa nielegalnie i zawłaszczyła pewne kompetencje, które należą do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Tu nie ma wątpliwości. Wątpliwości są co do trybu zakończenia tego bytu: czy czynić to poprzez odwołanie członków czy likwidować go w drodze ustawy z zagrożeniem, że prezydent będzie to wetował. Jest kilka scenariuszy, natomiast jedno jest oczywiste: RMN jest do likwidacji - wskazał w rozmowie z wirtulnemedia.pl.

Czytaj więcej

Czy Poczta Polska bezprawnie zmienia dane abonentów RTV?

Jak przypomniał portal, RMN została powołana staraniem PiS w 2016 roku. Wzbudza ona od początku duże kontrowersje ze względu na kompetencje, jakie dostała - odwołuje i powołuje zarządy, rady nadzorcze TVP, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. Zaraz po jej powołaniu Trybunał Konstytucyjny uznał za niekonstytucyjne pozbawienie KRRiT udziału w powoływaniu i odwoływaniu władz TVP i PR.


Zdrojewski wskazał, że abonament rtv powinien zostać zlikwidowany.

Abonament rtv z wątpliwościami

Pozostało 97% artykułu
Nieruchomości
Posiadaczy starych kominków czeka kara lub wymiana. Terminy zależą od województwa
W sądzie i w urzędzie
Prawo jazdy nie do uratowania, choć kursanci zdali egzamin
Prawo karne
Przerwanie wałów w Jeleniej Górze Cieplicach. Jest stanowisko dewelopera
Prawo dla Ciebie
Pracodawcy wypłacą pracownikom wynagrodzenie za 10 dni nieobecności
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Prawo pracy
Powódź a nieobecność w pracy. Siła wyższa, przestój, czy jest wynagrodzenie