Ministerstwo Cyfryzacji przypomina w najnowszym komunikacie, że usługa Jakość powietrza została wprowadzona do aplikacji mObywatel w drugiej połowie 2023 roku. Był to ważny moment w historii zmian w aplikacji, bo tego samego dnia w mObywatelu pojawiły się aż trzy ważne usługi – obok Jakości powietrza były to Wybory i Historia pojazdu.
Poprzednia wersja usługi pozwalała użytkownikowi na wybranie jednego punktu pomiarowego, na podstawie którego można było ocenić stan powietrza w danej okolicy. Użytkownik miał możliwość udostępnienia usłudze danych o swojej lokalizacji oraz wskazania na mapie punktu, który najbardziej odpowiadał mu w jego regionie.
Punkty te były oznaczone dobrze widocznymi czerwonymi pinezkami. Ich kolor nie odzwierciedlał jednak stanu powietrza w danym punkcie pomiarowym. Po wskazaniu jednego punktu użytkownik miał na niego podgląd od razu po wejściu w usługę. Na specjalnej plakietce widoczny był między innymi łatwy w identyfikacji emotikon.
Przedstawiał on twarz wyrażającą pozytywne emocje, gdy jakość powietrza była wysoka, a negatywne, gdy nie spełniało ono norm. Emotikon był też odpowiednio zabarwiony – kolor zielony oznaczał bardzo dobrą jakość powietrza, a inne kolory (od pomarańczowego, przez odcienie czerwieni po niebieski i czarny) wskazywały, że jakość ta spada, a nawet może być niebezpieczna dla zdrowia.
Co zmienia się w usłudze Jakość powietrza w aplikacji mObywatel
Resort cyfryzacji przyznaje, że od momentu wprowadzenia usługa Jakość powietrza nie przechodziła dużej aktualizacji. Zmieniło się to właśnie teraz.