Sprawy frankowe już nie tylko w warszawskim sądzie. Jest nowy pomysł

W trakcie prac nad nowelą kodeksu postępowania cywilnego w sejmowej podkomisji dodano przepis, który na pięć lat ma przypisać sprawy frankowe do miejsca zamieszkania frankowicza.

Publikacja: 13.12.2022 19:30

Sprawy frankowe już nie tylko w warszawskim sądzie. Jest nowy pomysł

Foto: Adobe Stock

Zmiana miałaby odciążyć zawalony pozwami Sąd Frankowy działający od półtora roku.

Nowe rygory dotyczyć mają tylko nowych spraw, a jeśli konsument sprzeda swe roszczenie np. firmie windykacyjnej, będzie ona musiała także złożyć pozew w miejscu zamieszkania konsumenta (aby nowy rygor nie był omijany).

Czytaj więcej

Postępowania frankowe nie muszą trwać latami

Podczas prac w podkomisji wskazywano, że obciążenie w tym sądzie wynosi obecnie 2000 spraw na każdego z 22 sędziów, a rozprawy wyznacza się już na czerwiec 2025 r., co prócz długiego oczekiwania na wyrok grozi odpowiedzialnością Skarbu Państwa. 2/3 składanych do sądu pozwów pochodzi od frankowiczów spoza Warszawy. Wynika to z faktu, że w Warszawie siedziby ma większość banków. Konsumenci liczyli na sprawniejsze rozpoznanie ich spraw przez specjalistyczny Sąd Frankowy, choć mogli i mogą nadal składać pozew w sądzie właściwym dla ich miejsca zamieszkania.

Już cztery miesiące temu sędzia Piotr Bednarczyk, wiceszef Sądu Frankowego, ostrzegał w „Rz”, że przeciążeni sędziowie niewiele więcej mogą pracować i zatory będą rosnąć. Rozprawa to konieczność wykonania szeregu czynności: zapoznania się z aktami, wyznaczenia jej i przeprowadzenia, rozstrzygnięcia i napisania uzasadnienia – mówił.

– Pomysł ma zalety i wady – ocenia Szymon Kowalczyk, adwokat, kancelaria Sobota Jachira. – Zaleta to rozłożenie pracy na większą liczbę sądów i odblokowanie sądu warszawskiego dla mieszkańców stolicy. Wątpliwości budzi zgodność tego pomysłu z prawem UE, zasadą równoważności wynikającą z dyrektywy 93/13. Skoro dla konsumentów uchwali się specjalne przepisy ograniczające im prawo wyboru sądu, sytuacja konsumenta nie może być mniej korzystna od ogólnych reguł procesowych. – Lepszym pomysłem (abstrahując od możliwości zwiększenia etatów w sądzie warszawskim) byłoby organizowanie szkoleń dla sędziów z innych ośrodków z właściwego rozumienia dyrektywy 93/13, co jest przyczyną kierowania spraw do sądu warszawskiego – dodaje mec. Kowalczyk.

Wojciech Wandzel, adwokat Kacelaria Kubas, Kos, Gałkowski, uważa, że proponowane rozwiązanie niewiele zmieni, bo dziś konsumenci mają możliwość pozywania według miejsca swego zamieszkania. W praktyce wiele powództw jest wytaczanych przed innymi sądami niż SO w Warszawie i można uznać, że proponowana nowelizacja usankcjonuje opisaną praktykę.

– Być może pomysłem byłoby zaangażowanie większej liczby sędziów do Wydziału XXVIII SO i przydział spraw nowym sędziom tego wydziału – uważa mec. Wandzel.

Czytaj więcej

Sąd frankowy zablokowany. "Na pierwszą rozprawę trzeba będzie czekać 6-7 lat"

Ostrzej projekt ocenia dr Mariusz Korpalski, radca prawny: – To kapitulacja. Prezes SO w Warszawie zapewniał, że sędziów w wydziale frankowym będzie tylu, ilu potrzeba. A nie ma tylu. Więc wszystkich konsumentów niemieszkających w lewobrzeżnej Warszawie (z kilkoma powiatami z obwarzanka) pozbawiamy dostępu do wyspecjalizowanego wymiaru sprawiedliwości. To jest sprzeczne z zasadą równości wobec prawa i to właśnie może narazić Skarb Państwa na odpowiedzialność.

Jeżeli wydział frankowy nie przynosi już wartości dodanej, to należy go rozwiązać i wrócić do orzekania w wydziałach cywilnych przy al. Solidarności 127. A jeżeli się sprawdza, bo jest bardziej jednolicie i szybciej w przeliczeniu na sprawę, to stwórzmy podobne wydziały w innych sądach okręgowych. Z mapy wynika, że te kredyty zgrupowane są w kilku aglomeracjach. 

Zmiana miałaby odciążyć zawalony pozwami Sąd Frankowy działający od półtora roku.

Nowe rygory dotyczyć mają tylko nowych spraw, a jeśli konsument sprzeda swe roszczenie np. firmie windykacyjnej, będzie ona musiała także złożyć pozew w miejscu zamieszkania konsumenta (aby nowy rygor nie był omijany).

Pozostało 92% artykułu
Prawo karne
Wypadek na Trasie Łazienkowskiej. Nowe, szokujące informacje ws. Łukasza Żaka
Prawo dla Ciebie
Chronili swoje samochody przed powodzią. Policja wzywa ich na komendę. Będą mandaty?
Prawo karne
Ekstradycja Sebastiana M. Pomoże interwencja Radosława Sikorskiego?
Prawo dla Ciebie
Pracodawcy wypłacą pracownikom wynagrodzenie za 10 dni nieobecności
Materiał Promocyjny
Zarządzenie samochodami w firmie to złożony proces
Prawo pracy
Powódź a nieobecność w pracy. Siła wyższa, przestój, czy jest wynagrodzenie