Paszport tymczasowy: ile się czeka, dla kogo, ile kosztuje

Pilna podróż służbowa jest powodem do tego, by starać się o paszport tymczasowy, na który czeka się dużo krócej niż na zwykły. Opłatę za dokument można zaś wnieść przelewem.

Publikacja: 25.07.2014 10:10

Każdy obywatel ma prawo do otrzymania paszportu. Dokument taki uprawnia do przekroczenia granicy i pobytu za granicą. Poświadcza obywatelstwo polskie, a także tożsamość osoby w nim wskazanej w zakresie danych, jakie zawiera.

Nie dla każdego tymczasowy

Muszę pilnie wyjechać za granicę na targi. Miał jechać kolega z pracy, ale nagle się rozchorował. Niestety, nie mam paszportu. Szef twierdzi, że z wyrobieniem tymczasowego mogą być problemy, a na zwykłą procedurę, zwłaszcza w okresie wakacyjnym, już za późno. Czy ma rację?

Nie. Paszporty tymczasowe mogą być wydawane w nagłych przypadkach. W uzasadnionych sytuacjach można złożyć wniosek o wyrobienie paszportu tymczasowego. Podstawową różnicą jest szybkość wydania dokumentu – na paszport tymczasowy trzeba czekać zwykle nie dłużej niż kilka dni. Według przepisów czas ten nie powinien przekroczyć 14 dni od daty złożenia wniosku.

Paszport tymczasowy nie przysługuje jednak każdemu i w każdej sytuacji. Nie mamy na niego szans, np. jeśli wyjeżdżamy na wakacje i za późno zorientowaliśmy się, że nasz dotychczasowy paszport stracił ważność. Ustawa o dokumentach paszportowych reguluje precyzyjnie, w jakich sytuacjach wydaje się paszport tymczasowy. Jest tak:

– w udokumentowanych nagłych przypadkach związanych z prowadzoną działalnością zawodową (czyli w związku z nieplanowaną wcześniej podróżą służbową),

– w przypadku nagłej choroby lub pogrzebu członka rodziny,

– w przypadku utraty, zniszczenia lub kradzieży paszportu – na powrót do miejsca stałego pobytu,

– obywatelom polskim za granicą na czas oczekiwania na paszport z Polski.

Koszt wyrobienia paszportu tymczasowego wynosi 30 zł.

Wymiana może być konieczna

Wyszłam za mąż i zmieniłam nazwisko. Czy to znaczy, że muszę wymienić paszport? Jak szybko powinnam to zrobić?

W przypadku zmiany nazwiska osoba posiadająca ważny dokument paszportowy powinna wystąpić o jego wymianę niezwłocznie, nie później niż w terminie 30 dni od dnia doręczenia ostatecznej decyzji administracyjnej lub prawomocnego orzeczenia sądu stwierdzającego zmianę albo sporządzenia aktu małżeństwa stwierdzającego zmianę nazwiska. Po upływie 60 dni od dnia wystąpienia tych zdarzeń dokument traci ważność. Paszport osób przebywających za granicą traci ważność po upływie czterech miesięcy.

Elektroniczne potwierdzenie też ważne

Czy w sprawach paszportowych honorowane są potwierdzenia przelewu wygenerowane przez internetowe serwisy bankowe?

Tak. W sprawach paszportowych honorowane są potwierdzenie wykonania przelewu wygenerowane elektronicznie. Dokument sporządzony na podstawie prawa bankowego nie wymagają podpisu ani stempla banku. Przelewy przez internet powinny być wykonywane z wyprzedzeniem, które w momencie składania wniosku o paszport pozwoli na zweryfikowanie wpływu środków na konto bankowe wydziału paszportowego.

Dokonując wpłaty za paszport za pośrednictwem internetu, należy pamiętać, by w tytule przelewu wpisać imię i nazwisko osoby, dla której paszport ma być wystawiony. Dobrze jest też, by wpłat za wydanie kilku paszportów (np. dla rodziców i dzieci) nie łączyć w jednym przelewie – wpłaty za paszport dla kilku osób powinny być dokonywane odrębnymi przelewami.

Każdy obywatel ma prawo do otrzymania paszportu. Dokument taki uprawnia do przekroczenia granicy i pobytu za granicą. Poświadcza obywatelstwo polskie, a także tożsamość osoby w nim wskazanej w zakresie danych, jakie zawiera.

Nie dla każdego tymczasowy

Pozostało 92% artykułu
Prawo karne
Wypadek na Trasie Łazienkowskiej. Nowe, szokujące informacje ws. Łukasza Żaka
Prawo dla Ciebie
Chronili swoje samochody przed powodzią. Policja wzywa ich na komendę. Będą mandaty?
Prawo karne
Ekstradycja Sebastiana M. Pomoże interwencja Radosława Sikorskiego?
Prawo dla Ciebie
Pracodawcy wypłacą pracownikom wynagrodzenie za 10 dni nieobecności
Materiał Promocyjny
Zarządzenie samochodami w firmie to złożony proces
Prawo pracy
Powódź a nieobecność w pracy. Siła wyższa, przestój, czy jest wynagrodzenie