Ryczałt od najmu dla każdego

Kto wycofa nieruchomości z działalności gospodarczej, będzie mógł rozliczyć najem według stawek 8,5 i 12,5 proc.

Publikacja: 09.06.2022 08:09

Ryczałt od najmu dla każdego

Foto: Adobe Stock

Polski Ład wprowadził duże zmiany w rozliczeniu najmu nieruchomości. Tylko do końca 2022 r. podatnicy będą mogli odliczyć odpisy amortyzacyjne od lokali kupionych przed końcem 2021 r. W przyszłym roku nie będą już mieli tej możliwości.

– W tej sytuacji atrakcyjnym sposobem rozliczenia najmu staje się ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – mówi Agata Malicka, współwłaścicielka biura rachunkowego.

Niska stawka

Skarbówka potwierdza, że nieruchomości wykorzystywane w działalności gospodarczej można z niej wycofać i rozliczać na zasadach najmu prywatnego. Taką interpretację (nr 0114-KDIP2-1.4011.92.2022. 2.KW) uzyskał podatnik, który prowadzi działalność gospodarczą polegającą na wynajmie ośmiu mieszkań. Budynki stanowiące jego własność ujęte zostały w ewidencji środków trwałych i są amortyzowane według indywidualnej stawki 10 proc. Wnioskodawca płaci podatek liniowy 19 proc. Zamierza jednak zaprzestać prowadzenia biznesu, a w konsekwencji wycofać składniki majątku z działalności. Nadal będzie udostępniać mieszkania, ale w ramach najmu prywatnego. Zapytał, czy może wówczas rozliczać się ryczałtem.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że jest taka możliwość. Jeśli po przeniesieniu nieruchomości ich najem nie będzie prowadzony w sposób, który wskazuje na spełnienie wszystkich przesłanek prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej wymienionych w art. 5a pkt 6 ustawy o PIT, to przychody z najmu można zakwalifikować do źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT (najem prywatny).

„Skoro podatnik nie zamierza prowadzić działalności gospodarczej oraz wycofa nieruchomości do majątku prywatnego, to wówczas przedmiotem najmu nie będzie składnik majątku związany z działalnością gospodarczą. Ponadto umowy najmu nie będą zawierane w ramach działalności gospodarczej. Zatem najem nieruchomości stanowić będzie źródło przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT. Nie ma przeszkód, by przychody z tytułu najmu prywatnego lokali opodatkować na zasadach ryczałtowych” – stwierdził dyrektor KIS.

W efekcie podatnik będzie mógł płacić ryczałt od przychodów ewidencjonowanych według stawek 8,5 proc., a po przekroczeniu progu 100 tys. zł – 12,5 proc.

Czytaj więcej

Polski Ład: można wycofać mieszkanie z majątku firmy i od najmu płacić ryczałt

Nie ma przychodu

Skarbówka potwierdza też w interpretacji nr 0113-KDIPT2-1. 4011.1131.2021.2. KO, że wycofanie nieruchomości z ewidencji środków trwałych i przeniesienie do majątku prywatnego nie spowoduje po stronie podatnika powstania przychodu podatkowego w PIT. Sprawa dotyczyła nieruchomości, które są wynajmowane i amortyzowane według stawki 1,5 proc. Właścicielka planuje jednak zamknąć biznes i prowadzić dalej najem prywatny.

„Planowana czynność wycofania nieruchomości z majątku działalności gospodarczej do majątku prywatnego nie będzie nosić cech zbycia ani posiadać przymiotu odpłatności, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy oPIT. Czynność ta nie będzie skutkować po stronie wnioskodawczyni powstaniem obowiązku podatkowego na gruncie ustawy o PIT” – orzekł dyrektor KIS.

Agata Malicka zwraca uwagę, że wielu właścicieli nieruchomości analizuje obecnie, jaka forma rozliczenia najmu będzie dla nich najbardziej opłacalna w przyszłym roku.

– Największa zmiana dotyczy amortyzacji. Od przyszłego roku nie będzie już możliwości odliczenia odpisów amortyzacyjnych, co znacznie zmienia warunki rozliczenia. Dla wielu podatników była to główna korzyść – mówi Agata Malicka.

Również Ministerstwo Finansów zachęca podatników prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie najmu do zmiany formy opodatkowania na ryczałt, który płaci się od przychodu, bez żadnych odliczeń. Od 2023 r. ma to być podstawowa forma rozliczenia najmu. – Będzie opłacalna szczególnie dla tych, którzy nie ponoszą wysokich kosztów – mówi Malicka.

Polski Ład wprowadził duże zmiany w rozliczeniu najmu nieruchomości. Tylko do końca 2022 r. podatnicy będą mogli odliczyć odpisy amortyzacyjne od lokali kupionych przed końcem 2021 r. W przyszłym roku nie będą już mieli tej możliwości.

– W tej sytuacji atrakcyjnym sposobem rozliczenia najmu staje się ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – mówi Agata Malicka, współwłaścicielka biura rachunkowego.

Pozostało 90% artykułu
Prawo karne
Wypadek na Trasie Łazienkowskiej. Nowe, szokujące informacje ws. Łukasza Żaka
Prawo dla Ciebie
Chronili swoje samochody przed powodzią. Policja wzywa ich na komendę. Będą mandaty?
Prawo karne
Ekstradycja Sebastiana M. Pomoże interwencja Radosława Sikorskiego?
Prawo dla Ciebie
Pracodawcy wypłacą pracownikom wynagrodzenie za 10 dni nieobecności
Materiał Promocyjny
Zarządzenie samochodami w firmie to złożony proces
Prawo pracy
Powódź a nieobecność w pracy. Siła wyższa, przestój, czy jest wynagrodzenie