Gmina jest stroną, ale podatek potrąci urząd

O przypisaniu statusu płatnika osobie prawnej lub jej jednostce organizacyjnej może zdecydować wyłącznie to, kto wypłaca wynagrodzenie.

Publikacja: 11.07.2022 19:16

Gmina jest stroną, ale podatek potrąci urząd

Foto: PAP/Leszek Szymański

Umowy zlecenia i o dzieło są bardzo popularne w obrocie gospodarczym. Niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi zajął stanowisko w dotyczącej ich ważnej kwestii podatkowej, która ma znaczenie dla samorządów.

Obowiązek ma ten...

Spór dotyczył funkcji płatnika. Z wnioskiem o interpretację w październiku 2021 r. wystąpił urząd miejski. Wyjaśnił, że jest jednostką organizacyjną gminy, która wykonuje zadania burmistrza w postaci wykonania uchwał rady miejskiej i innych nałożonych przepisami. Urząd funkcjonuje w formie samorządowej jednostki budżetowej, która nie ma osobowości prawnej. Jest jednostką organizacyjną gminy. We wniosku podkreślono, że w konsekwencji stroną umów cywilnoprawnych jest gmina. Zawierając je, urząd działa w imieniu gminy na podstawie pełnomocnictwa udzielonego przez burmistrza. Urząd był przekonany, że słusznie przypisuje sobie status płatnika, który dokonuje technicznej wypłaty świadczenia. W tej sytuacji strona umowy cywilnoprawnej, czyli gmina, nie jest płatnikiem podatku dochodowego, z której ta wypłata wynika.

Fiskus uznał to stanowisko za błędne. Podkreślał, że to gmina wykonuje zadania publiczne we własnym imieniu i na własną odpowiedzialność, a ponadto posiada osobowość prawną. Dla oceny zaś, czy to gmina, czy jej jednostka organizacyjna, tj. urząd miejski, będzie płatnikiem PIT w związku z wypłatą świadczeń wynikających z umów cywilnoprawnych znaczenie ma, kto jest ich stroną.

Zdaniem fiskusa skoro w stroną umów zawieranych przez burmistrza każdorazowo jest gmina, to płatnikiem też jest ona. Przypomniał, że podmioty, które zawierają umowy zlecenia i o dzieło, stają się płatnikami.

Urząd nie zgodził się z taką wykładnią przepisów, zaskarżył ją i wygrał.

...kto wypłaca

Łódzki WSA zauważył, że urząd gminy jest jej jednostką organizacyjną. Ustawy podatkowe nie wskazują zaś, które jednostki organizacyjne osób prawnych czy tych nieposiadających osobowości prawnej są płatnikami. Niemniej w ocenie WSA w świetle art. 41 ust. 1 ustawy o PIT płatnikiem może być zarówno osoba prawna, jak i jej jednostka organizacyjna. Przepis nie wskazuje, aby okolicznością decydującą miało być to, kto jest stroną umowy cywilnoprawnej.

Sąd uznał, że okolicznością decydującą o przypisaniu statusu płatnika osobie prawnej czy jej jednostce organizacyjnej może być wyłącznie „dokonywanie świadczeń z tytułu działalności”, a więc wypłaty wynagrodzenia z tytułu umowy cywilnoprawnej. Wyrok nie jest prawomocny.

Sygnatura akt: I SA/Łd 203/22

Czytaj więcej

Samorządy tracą na reformach PIT

Umowy zlecenia i o dzieło są bardzo popularne w obrocie gospodarczym. Niedawno Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi zajął stanowisko w dotyczącej ich ważnej kwestii podatkowej, która ma znaczenie dla samorządów.

Obowiązek ma ten...

Pozostało 91% artykułu
Nieruchomości
Posiadaczy starych kominków czeka kara lub wymiana. Terminy zależą od województwa
W sądzie i w urzędzie
Prawo jazdy nie do uratowania, choć kursanci zdali egzamin
Prawo karne
Przerwanie wałów w Jeleniej Górze Cieplicach. Jest stanowisko dewelopera
Prawo dla Ciebie
Pracodawcy wypłacą pracownikom wynagrodzenie za 10 dni nieobecności
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Prawo pracy
Powódź a nieobecność w pracy. Siła wyższa, przestój, czy jest wynagrodzenie