Nie ma mody na tanie zadłużanie

Pomimo niższych odsetek Polacy niechętnie zaciągają kredyty.

Aktualizacja: 15.07.2015 07:43 Publikacja: 14.07.2015 22:09

Polskie banki prześcigają się w obniżaniu oprocentowania pożyczek, przez co podstawowe koszty kredytu są właściwie najniższe w historii. Tak niskiego oprocentowania nie było u nas nawet w czasie boomu kredytowego (2006–2007 r.).

Taniej już nie będzie

Liczby mówią same za siebie. Oprocentowanie kredytu konsumpcyjnego spadło z 12,6 proc. w maju 2014 r. do 8,8 proc. obecnie. Zadłużanie się na cele mieszkaniowe wiąże się z płaceniem odsetek w wysokości 3,6 proc. wobec 4,6 proc. przed rokiem. Na tanim kredycie korzystają również firmy. Pożyczając pieniądze, zapłacą one odsetki w wysokości 3,6 proc. wobec 4,7 proc. rok wcześniej.

Spadające oprocentowanie to oczywiście pochodna obniżki stóp procentowych. Po październikowej i marcowej redukcji są one najniższe w historii.

Zdaniem Mikołaja Fidzińskiego, analityka Comperii, do czasu podwyżki stóp procentowych nie powinno dojść do bardziej widocznych trendów spadkowych lub wzrostowych. – Oczywiście poszczególne banki zawsze będą modyfikowały swoje oferty, ale ogólnie najbliższe miesiące powinny być stabilne. Dziś średnie oprocentowanie nominalne pożyczek gotówkowych w bankach (na 5 tys. zł na rok) wynosi 8,3 proc. i ma lekką tendencję spadkową. Marże kredytów hipotecznych też są raczej stabilne, więc do momentu podwyżki WIBOR oprocentowanie będzie rekordowo niskie – stwierdza.

Słabiej od prognoz

Co ciekawe, niskie stopy procentowe nie przekładają się mocno na zwiększoną akcję kredytową. Według wtorkowych danych NBP o podaży pieniądza, w czerwcu wartość kredytów dla gospodarstw domowych była o 7,9 proc. wyższa niż przed rokiem (wyniosła 624,5 mld zł), a dla firm wyższa o 6,9 proc. (313,5 mld zł). Prognozy bankowców z początku roku zakładały znacznie szybsze tempo wzrostu (wartość kredytów dla firm miała się zwiększyć o 14 proc. r/r, a kredytów konsumpcyjnych o 13,6 proc.).

– W kredytach hipotecznych 2014 r. był najgorszy od 2005 r. pod względem liczby udzielonych kredytów. Dużych różnic nie widać też w kredytach gotówkowych – dodaje Fidziński.

– Niskie stopy procentowe mamy w Polsce już od kilkunastu miesięcy, ale nie obserwujemy gwałtownego wzrostu akcji kredytowej – potwierdza Michał Krajkowski, główny analityk Notus Doradcy Finansowi. – Wbrew obiegowym opiniom aktualnie kredyty nie są tańsze niż kilka lat temu. Co prawda oprocentowanie spadło, jednak marże są wyższe – zaznacza.

Na tym nie koniec. Wraz ze spadkiem oprocentowania banki zwiększają inne koszty kredytu. – Aktualnie zaciągniecie zobowiązania bez konieczności zapłacenia prowizji jest trudne, a jeśli kredyt zostanie przyznany, to trzeba skorzystać z drogiego ubezpieczenia czy podwyższonego oprocentowania – podkreśla Krajkowski.

Opinia

Remigiusz Stupnicki, Idea Expert

Aktualnie oprocentowanie kredytu gotówkowego na rynku waha się od 6 do 10 proc. W środowisku bardzo niskich stóp procentowych banki mają małą motywację do obniżania oprocentowania, bo cena kredytu i tak jest atrakcyjna dla klienta. W II kwartale tego roku mogliśmy zaobserwować nieznaczny wzrost sprzedaży kredytów firmowych, co jednak powiązałbym bardziej z czynnikami sezonowymi niż poprawiającą się sytuacją gospodarczą. Warto zauważyć, że w przypadku klientów firmowych koszt, choć ważny, nie jest krytycznym czynnikiem wpływającym na ocenę oferty. Obok oprocentowania dla przedsiębiorcy ważne są również związane z kredytem opłaty i prowizje, wymagania dotyczące ubezpieczenia czy formalności, których wymaga dany bank.

Polskie banki prześcigają się w obniżaniu oprocentowania pożyczek, przez co podstawowe koszty kredytu są właściwie najniższe w historii. Tak niskiego oprocentowania nie było u nas nawet w czasie boomu kredytowego (2006–2007 r.).

Taniej już nie będzie

Pozostało 92% artykułu
Materiał Promocyjny
Bank Pekao S.A. z ofertą dla małych firm – nowe konta z premią i wysokim oprocentowaniem
Banki
Citibank opuszcza Rosję. Wielki exodus bankierów
Banki
Donald Tusk: Powodzianie kredytobiorcy otrzymają pomoc w spłacie kredytów
Banki
Duża awaria w polskim banku. Klienci mają kłopoty z płatnościami
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Banki
Prezes NBP Adam Glapiński donosi do prokuratury na Szymona Hołownię