„Zawiadomienie dotyczy bezprawnych i bezpodstawnych czynności podejmowanych przez Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Szymona Hołownię oraz Przewodniczącego Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej Zdzisława Gawlika” – czytamy w komunikacie NBP. Zawiadomienie zostało złożone w odniesieniu do wstępnego wniosku o postawienie prezesa NBP Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu.
Czytaj więcej
Trybunał Konstytucyjny zakwestionował procedurę prowadzącą do postawienia przed Trybunałem Stanu prezesa NBP Adama Glapińskiego. "Coraz trudniej poważnie traktować i komentować te ekscesy orzecznicze" - ocenia prof. Maciej Gutowski.
NBP pisze, że Hołownia i Gawlik nie mają „podstaw prawnych i faktycznych do określonych działań, w tym ze względu na niezastosowanie się do powszechnie obowiązujących i ostatecznych orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego”. „Każda z powołanych osób przekroczyła swoje uprawnienia, tj. o czyny z art. 231 § 1 KK” – poinformował Narodowy Bank Polski.
Adam Glapiński: złamanie zasady niezależności NBP
W czwartek sejmowa Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej zobowiązała się do kontynuowania śledztwa i ustaliła harmonogram prac nad wstępnym wnioskiem o postawienie przed Trybunałem Stanu Adama Glapińskiego.
W odpowiedzi swoje oświadczenia wystosował Narodowy Bank Polski oraz osobiście prezes Glapiński. Szef NBP w nagraniu opublikowanym na stronie banku powoływał się m.in. na wyroki Trybunału Konstytucyjnego z 11 stycznia i 20 sierpnia br. - W komunikacie po wyroku z 20 sierpnia TK podkreślił, że konstytucyjna zasada niezależności NBP i jego organów wyklucza możliwość nadawania ciałom o charakterze politycznym, np. komisjom sejmowym, uprawnień, które mogłyby stanowić środek nacisku na bank centralny – mówił Glapiński.