Dyscyplinarki sędziowskie w Sądzie Najwyższym odblokowane

Pierwsza prezes SN Manowska nie przedłużyła zawieszenia Izby Dyscyplinarnej, która wraca do pełnego orzekania.

Publikacja: 02.02.2022 19:08

Sąd Najwyższy

Sąd Najwyższy

Foto: Fotorzepa / Jerzy Dudek

Jak się dowiadujemy, ma też przekazać tej izbie zatrzymane w czasie półrocznego ograniczenia ok. 80 akt dyscyplinarek sędziowskich, choć do środy wieczorem nie było wiadomo, kiedy to nastąpi.

Pierwsza prezes miała nadzieję, że w tym przejściowym okresie dojdzie do jakiegoś kompromisu w sprawie tej izby, a może i szerzej, reformy na szczytach Temidy, a – jak wiadomo – do tego nie doszło.

Nieusunięte zastrzeżenia

Zastrzeżenia do Izby Dyscyplinarnej SN i jej sędziów wybieranych na nowych ustanowionych przez pisowską większość zasadach zaczęły się, zanim ona powstała, a w połowie lipca 2021 r. TSUE orzekł, że Polska natychmiast ma zawiesić stosowanie przepisów ustanawiających Izbę Dyscyplinarną SN w sprawach dyscyplinarek sędziowskich oraz uchylanie immunitetów sędziowskich. I w reakcji na orzeczenia TSUE pierwsza prezes SN, choć nie podzielała wszystkich jego zastrzeżeń, 5 sierpnia 2021 r. zarządziła na dwa miesiące (licząc, że do tego czasu konflikt wokół ID zostanie rozwiązany) wstrzymanie rozpatrywania dyscyplinarek sędziowskich. Postanowiła też zatrzymywać w swym sekretariacie wpływające dyscyplinarki, a więc praktycznie je zawiesić. Zaapelowała też do prezesa ID oraz jej sędziów, by „rozważyli" podobne zawieszenie przydzielonych im spraw.

Czytaj więcej

Manowska nie przedłużyła zawieszenia Izby Dyscyplinarnej

Ponieważ zapowiadany już w lecie publicznie przez PiS zamiar poważnej reformy SN łącznie z likwidacją Izby Dyscyplinarnej w obecnym kształcie do tej pory nie został ujawniony (wiadomo, że na tym tle są tarcia na linii minister sprawiedliwości–prezydent RP), prezes Manowska przedłużyła swoje zarządzenie, a w części apel do końca stycznia. Kolejnego przedłużenia nie przewiduje.

Dodajmy, że z kolei polski TK orzekł, odpowiadając na pytanie prawne sędzi ID Małgorzaty Bednarek, że przepisy traktatu o UE w zakresie, w jakim na jego podstawie TSUE nakłada na Polskę zobowiązania odnoszące się do ustroju i funkcjonowania organów sądownictwa, są niekonstytucyjne, gdyż organy Unii mają tylko tyle władzy, ile im państwo członkowskie przyznało.

Co dalej

Większość sędziów ID w tym czasie orzekała, ale na mniejszych obrotach: w sprawach, które otrzymali przed zarządzeniem pierwszej prezes lub trafiły na ich biurka przez nieszczelną blokadę bądź wreszcie dlatego, że status niektórych spraw jest niejednoznaczny.

Z kolei sędzia Jan Majchrowski w proteście przeciw ograniczaniu sędziom ID orzekania i nierespektowaniu w tym względzie wyroków Trybunału Konstytucyjnego zrezygnował z urzędu sędziego SN.

– Ja cały czas orzekałem w sprawach, które do mnie dotarły, i tak będzie teraz, może się przy tym poprawi atmosfera wokół naszej pracy – mówi „Rzeczpospolitej" Jacek Wygoda, jeden z sędziów ID.

Podobnie ocenia obecną sytuację ID sędzia dr Konrad Kamil Wytrykowski:

– Starałem się pracować jak najwydajniej, ale część spraw orzekanych w składach wieloosobowych spadała ze względu na zastrzeżenia dwóch sędziów, z których jeden deklarował, że wróci do orzekania, jak przestaną obowiązywać zarządzenia pierwszej prezes. Brak tych ograniczeń powinien udrożnić postępowania dyscyplinarne, na czym nam wszystkim powinno zależeć.

A co z orzeczeniem TSUE ?

– Jest ono skierowane do państwa i to państwo powinno się do niego odnieść i wykonać, jak to przewiduje Konstytucja RP – odpowiada sędzia Wytrykowski.

– Nie rozumiem podejścia pierwszej prezes SN, że jeśli niczego nie zrobiło się w sprawie Izby Dyscyplinarnej, to niech orzeka, bo tak odbieram jej decyzję. Pierwsza prezes SN powinna zrobić wszystko, aby na szczeblu SN wykonać orzeczenia TSUE i nie powodować, że płacimy milion euro dziennie za niewdrożenie wyroku – mówi „Rz" Michał Laskowski, prezes Izby Karnej SN.

Czytaj więcej

Andrzej Duda chce rozwiązać problem Izby Dyscyplinarnej

Jak się dowiadujemy, ma też przekazać tej izbie zatrzymane w czasie półrocznego ograniczenia ok. 80 akt dyscyplinarek sędziowskich, choć do środy wieczorem nie było wiadomo, kiedy to nastąpi.

Pierwsza prezes miała nadzieję, że w tym przejściowym okresie dojdzie do jakiegoś kompromisu w sprawie tej izby, a może i szerzej, reformy na szczytach Temidy, a – jak wiadomo – do tego nie doszło.

Pozostało 91% artykułu
Prawo karne
Wypadek na Trasie Łazienkowskiej. Nowe, szokujące informacje ws. Łukasza Żaka
Prawo dla Ciebie
Chronili swoje samochody przed powodzią. Policja wzywa ich na komendę. Będą mandaty?
Prawo karne
Ekstradycja Sebastiana M. Pomoże interwencja Radosława Sikorskiego?
Prawo dla Ciebie
Pracodawcy wypłacą pracownikom wynagrodzenie za 10 dni nieobecności
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Prawo pracy
Powódź a nieobecność w pracy. Siła wyższa, przestój, czy jest wynagrodzenie