Na blisko 500 stronach raportu dokonano dokładnej analizy trendów płac pracowników pedagogicznych szkół. Pod uwagę brano głównie zarobki nauczycielskie: na początku kariery zawodowej, po 10 latach pracy, po 15 latach pracy, po osiągnięciu najwyższego poziomu awansu zawodowego. Wyniki raportu „Education at a Glance 2024” opublikowano 10 września na stronie oecd.org.
Zarobki nauczycieli. Jakie są kluczowe wnioski z raportu?
Zarobki nauczycieli różnią się w zależności od kraju, poziomu doświadczenia i wysokości dodatków do bazowej płacy. Od 2015 roku średnie płace pedagogów w krajach OECD regularnie rosły. W większości badanych krajów płace nauczycielskie nie osiągnęły jednak poziomu średniej płacy pracowników na podobnym poziomie wykształcenia. W przypadku polskich nauczycieli znaczącym czynnikiem podnoszącym płacę podstawową – w porównaniu z pozostałymi krajami OECD – są dodatki. W raporcie badano płace pedagogów zatrudnionych na pełny etat w szkołach publicznych. Płace przeliczono w dolarach wykorzystując wskaźnik PPPs („purchasing power parities” – parytet siły nabywczej).
Różnice w zarobkach nauczycieli. Od czego zależą?
W większości krajów OECD zarobki nauczycieli wzrastają wraz z poziomem doświadczenia. Średnie zarobki nauczycieli z 15-letnim doświadczeniem to poziom od ok. 52631 dolarów rocznie (wczesne etapy nauczania) do ok. 60803 dolarów rocznie (szkoły średnie).
Widełki zarobków nauczycielskich w krajach OECD są dość szerokie m.in. ze względu na różne poziomy kwalifikacji (i przypisane do nich płace ustawowe). W przypadku nauczycieli szkół średnich różnica pomiędzy średnią płacą pedagogów najmniej i najbardziej wykwalifikowanych wynosi aż 78 proc. W Finlandii zarobki nauczycieli szkół średnich (po 15 latach pracy) były wyższe od zarobków nauczycieli przedszkolnych o 43 proc. W Meksyku różnica pomiędzy płacami tych dwóch specjalizacji wynosi aż 90 proc.
Czytaj więcej
Nowy rok szkolny przyniósł pytania dotyczące standardów ochrony osób małoletnich. Wątpliwości pojawiają się m.in. w kontekście udziału rodziców w wycieczkach szkolnych. Ministerstwo Edukacji Narodowej precyzuje kwestię zaświadczeń o niekaralności.