Polska zajmuje dopiero 50. miejsce w najnowszym globalnym rankingu porównującym państwa pod względem atrakcyjności do pracy, który przygotowały: firma doradcza BCG, The Network i The Stepstone Group. W porównaniu z badaniem z 2018 r., gdy nasz kraj zajął 28.miejsce, obecny wynik oznacza spadek w zestawieniu, które podsumowuje wyniki badania przeprowadzonego pod koniec ubiegłego roku wśród ponad 150 tysięcy respondentów ze 188 krajów. W większości młodych (20-40 lat), dobrze wykształconych (prawie trzy czwarte ma co najmniej licencjat) i pracujących.
Czytaj więcej
Chociaż Polacy rzadziej niż ogół pracowników na świecie myślą dzisiaj o emigracji zarobkowej, to częściej są otwarci na zdalną pracę dla zagranicznego pracodawcy.
Młodzi szukają pracy za granicą
Prawie co czwarty z uczestników badania przyznał, że aktywnie szuka możliwości pracy za granicą, co — jak szacuje BCG – w przeliczeniu na całą populację aktywnej siły roboczej na świecie może oznaczać aż 800 mln emigrantów zarobkowych. Największą gotowość do międzynarodowej relokacji widać wśród młodych ludzi poniżej 30. roku życia (32 proc.), których dużo rzadziej hamują przed emigracją trudności z relokacją rodziny czy życiowego partnera.
Miliony potencjalnych młodych migrantów to dla wielu firm i krajów borykających się ze starzeniem się społeczeństwa i rosnącym niedoborem kadr dużą szansa. Najnowszy światowy Raport Trendów 2024 opublikowany przez agencję zatrudnienia ManpowerGroup wskazuje, że imigranci zarobkowi stają się kluczową bazą talentów, co dostrzega zresztą już większość międzynarodowych firm.
Czytaj więcej
Zmiany demograficzne powodują, że popyt na pracowników z zagranicy będzie się zwiększał. Niezbędna jest długofalowa polityka migracyjna.