Niepewność i zmiana stały się dla firm normą

Na ankietę „Rzeczpospolitej” odpowiedziało ponad 130 przedsiębiorców. W przyszłość patrzą z umiarkowanym optymizmem.

Polska w UE – 20 lat rozwoju. Raport SGH

Dostęp do jednolitego rynku oraz stosowanie prawa europejskiego to główne korzyści społeczno-gospodarcze dwudziestoletniego członkostwa Polski w Unii Europejskiej – piszą naukowcy z Katedry Integracji i Prawa Europejskiego w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Unijny zastrzyk gotówki paliwem dla inwestycji

Tegoroczny wzrost gospodarczy będzie napędzany przede wszystkim przez konsumpcję. Natomiast od 2025 r., dzięki środkom z Krajowego Planu Odbudowy, przyspieszą inwestycje.

Raportowanie ESG: warto przygotować się już dziś

Obowiązek raportowania ESG zgodny z Corporate Sustainability Reporting Directive (dyrektywą CSRD) będzie wkrótce obowiązywał praktycznie każdą polską firmę.

Alior Bank stawia na pracowników

Rozwój osobisty i zawodowy, dbałość o zdrowie oraz wolontariat – to tylko niektóre z działań skierowanych do pracowników Alior Banku, który stawia sobie za cel bycie cyfrowym liderem wrażliwym społecznie.

AI zaprząta głowy przedsiębiorcom

Wśród kluczowych wyzwań czekających na rodzime firmy menedżerowie wskazują automatyzację i sztuczną inteligencję.

Technologie wsparciem dla ESG

Nowe rozwiązania pomagają firmom w raportowaniu i wdrażaniu zasad zrównoważonego rozwoju.

Krajem taniej pracy już nie będziemy

Chcąc utrzymać konkurencyjność, polskie firmy powinny już zacząć się przestawiać na biznes oparty na wiedzy.

Przedsiębiorcy boją się rachunków za prąd

Przedstawiciele firm biorący udział w naszym badaniu za największe wyzwanie w najbliższej przyszłości uznają transformację energetyczną. Rzeczywiście, czasy są rewolucyjne.

Szczególna rola banków w transformacji energetycznej polskich firm

Zapobieganie zmianom klimatu staje się dla nas wszystkich naturalnym priorytetem. Jedną z oczywistych odpowiedzi na to wyzwanie jest transformacja energetyczna wraz z jej podstawowym wymogiem – redukcją nadmiernej emisji gazów cieplarnianych.

Nowe obowiązki w cyberbezpieczeństwie – ryzyko nadregulacji

W obliczu rosnących zagrożeń w przestrzeni cyfrowej Polska podejmuje kroki w celu wzmocnienia swojego systemu cyberbezpieczeństwa.

Rośnie znaczenie dobrostanu pracownika

Potrzebna gospodarce dłuższa aktywność zawodowa Polaków nie będzie możliwa bez poprawy naszej kondycji fizycznej i psychicznej. Także przy wsparciu pracodawców.

Konsument jeszcze nie czuje swej siły w ESG

Wprawdzie przybywa firm, które zaczęły się przestawiać na zrównoważony rozwój, lecz zwykle robią to pod presją regulacji. Znacznie rzadziej pod naciskiem konsumentów.

Polski rynek pracy nie tylko dla Polaków

Zmiany demograficzne powodują, że popyt na pracowników z zagranicy będzie się zwiększał. Niezbędna jest długofalowa polityka migracyjna.

Czasem dobrze pozbyć się należności

Wzrost gospodarczy mocno wyhamował w 2023 roku, w tym nieco przyspieszy. Jednak kłopoty mogą mieć całe branże polskiej gospodarki. Wpłynie to na ich zdolność do spłaty kredytów, uderzając w banki.

Chmura obliczeniowa – szansa dla banków

Bankowość w chmurze to model usług bankowych, który wykorzystuje technologię chmury obliczeniowej. Usługi te są dostarczane zdalnie dzięki współpracy z dostawcą usług chmurowych, a nie przez sam bank. Banki mogą w ten sposób oferować swoje usługi przez internet stale i bez zakłóceń.

Firmy: nadal daleko do normalności

Na ankietę „Rzeczpospolitej” odpowiedziało 120 przedsiębiorców. Z ich odpowiedzi wynika, że czas licznych wyzwań nadal trwa.

Biznes od dwóch lat w sytuacji nadzwyczajnej

Na ankietę „Rzeczpospolitej” odpowiedziało ponad 100 przedsiębiorców. Opisali, jak radzą sobie z covidowym zagrożeniem i wojną w Ukrainie.