Rosnący w ostatnich latach wzrost zainteresowania podejmowaniem działań modernizacyjnych czy inwestycyjnych może być konsekwencją nie tylko rosnącej świadomości ekologicznej firm czy wspomnianych coraz bardziej wyśrubowanych regulacji, ale także wynikiem niestabilności cen paliw i energii. To wprost przekłada się na wzrost kosztów działalności i spadek konkurencyjności. Sprawna instalacja OZE czy własny magazyn energii mogą być więc dla przedsiębiorców odpowiedzią na ryzyko wzrostu cen energii elektrycznej.
Na przestrzeni lat, oprócz wspomnianych motywatorów, w wielu przypadkach firmy podejmują działania proekologiczne również dlatego, że przekonują się, że szybko dokonana modernizacja wpływa na wzmocnienie ich rynkowej pozycji, ale także podnosi bezpieczeństwo i stabilność funkcjonowania. Przedsiębiorcy coraz częściej zauważają, iż przestrzeganie norm środowiskowych i realizacja projektów na rzecz ochrony klimatu i efektywności energetycznej jest warunkiem koniecznym utrzymania się w łańcuchu dostaw dla dużych międzynarodowych odbiorców, ale także pozwala otrzymać większe wsparcie z zewnątrz. Warto też podkreślić, że dla skuteczności transformacji energetycznej w Polsce musi ona być realizowana także w małych i średnich przedsiębiorstwach, a nie tylko w największych podmiotach.
30 lat doświadczenia BOŚ
Niezaprzeczalnie gruntowna zmiana podejścia do wytwarzania energii będzie wymagała od wszystkich uczestników procesu dużych inwestycji. W obliczu tych wyzwań widać szczególną rolę banków: po pierwsze, aby zapewnić finansowanie, ale również promować wartości zrównoważonego rozwoju wśród swoich klientów, np. poprzez redukcję własnego śladu węglowego czy edukację proekologiczną. BOŚ robi to już od ponad 30 lat – jesteśmy prekursorem w finansowaniu inwestycji proekologicznych. Doskonale rozumiemy skalę i wagę wyzwań, które stoją obecnie przed MŚP, samorządami, dużymi podmiotami w dostosowaniu się do obecnego otoczenia, w tym nowych, wyśrubowanych wymogów regulacyjnych.
Firmy są coraz bardziej zainteresowane finansowymi instrumentami dłużnymi oraz bezzwrotnymi. Unijne wsparcie finansowe w postaci dotacji z uwagi na to, że cele klimatyczne są ambitne, jest duże, jednak nie pokrywa w 100 proc. nakładów inwestycyjnych. Przedsiębiorstwa mogą zbilansować wydatki, wykorzystując preferencyjne kredyty. BOŚ gotów jest wspierać polskie firmy także w warstwie edukacyjnej – chętnie dzielimy się wiedzą opartą na naszych wieloletnich doświadczeniach.
Kredyty ekologiczne – kto może skorzystać?
Ekologia może być finansowana w sposób komercyjny środkami, którymi dysponuje bank lub/i przy współpracy z podmiotami zewnętrznymi zarówno krajowymi (NFOŚiGW, WFOŚiGW, BGK), jak i zagranicznymi (np. EBI). Możliwość finansowania danej inwestycji uzależniona jest od rodzaju wdrażanego rozwiązania: przy produktach współfinansowanych przez podmioty zewnętrzne konieczne jest bezwzględne przestrzeganie zasad tzw. donatorów, a o produktach finansowanych ze środków, którymi dysponuje BOŚ, i parametrach oferowanego finansowania decydujemy niezależnie w BOŚ.
Krzysztof Łabowski, wiceprezes BOŚ Bank