Niemcy, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Hiszpania i Włochy – to w tych krajach Polacy najchętniej podjęliby pracę, jak pokazało najnowsze, czwarte już „Globalne badanie trendów mobilności międzynarodowej” przeprowadzone przez firmę doradczą BCG, The Network i The Stepstone Group.
„Rzeczpospolita” jako pierwsza opisuje badanie, które zawiera odpowiedzi ponad 150 tysięcy respondentów ze 188 krajów, w tym z Polski. W większości młodych (20–40 lat), dobrze wykształconych (prawie trzy czwarte ma co najmniej licencjat), którzy najczęściej pracują na pełny etat. Z badania zrealizowanego pod koniec minionego roku wynika, że pracownicy z Polski nie są zbyt chętni do wyjazdu zarobkowego za granicę; tylko co dziesiąty aktywnie szuka możliwości pracy poza krajem, podczas gdy na świecie – niemal co czwarty (23 proc.).
Czytaj więcej
Nieco ponad 1,5 mln Polaków przebywało w zeszłym roku czasowo za granicą – wynika z najnowszych danych GUS, które tym razem nie obejmują jednak krótszych, kilkumiesięcznych, wyjazdów.
Najczęściej o emigracji zarobkowej myślą osoby wykonujące prace fizyczne
Sporo jednak zależy od branży i zawodu; najczęściej o emigracji zarobkowej myślą osoby wykonujące prace fizyczne, w tym co trzeci z rzemieślników i fachowców, którzy na Zachodzie mogą liczyć na najwyższe, bo co najmniej trzykrotne przebicie krajowych zarobków. Względy finansowe i ekonomiczne są zresztą najczęściej wskazywanym powodem gotowości do pracy za granicą, przy czym Polacy podkreślają je nawet częściej (79 proc.) niż ogół potencjalnych emigrantów na świecie (64 proc.).