KSeF wejdzie w życie jeszcze później? Ma być dobrze rozpropagowany

Konsultacje Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) zostały zakończone. W marcu poznamy projekty przepisów wprowadzających e-faktury.

Publikacja: 05.03.2024 02:03

KSeF wejdzie w życie jeszcze później? Ma być dobrze rozpropagowany

Foto: Adobe Stock

Aż dziesięć tysięcy osób wzięło udział w konsultacjach dotyczących różnych aspektów funkcjonowania Krajowego Systemu e-Faktur. Tyle zainteresowanych naliczyło Ministerstwo Finansów, które prowadziło spotkania stacjonarne i online w sprawie nowego systemu fakturowania. Przypomnijmy, że miał on zacząć obowiązywać wszystkich podatników VAT już od lipca br., ale ze względu na wykryte błędy powodujące niewydolność systemu przełożono start KSeF o co najmniej pół roku.

KSeF. Może 1 kwietnia?

– Naszym celem jest, żeby do końca kwietnia zamknąć proces konsultacyjny. Pozwoliłoby to nam do końca czerwca zakończyć kwestie legislacyjne – zapowiada Tomasz Tratkiewicz, dyrektor departamentu VAT w resorcie finansów.

Czytaj więcej

KSeF w konsultacjach, możliwe kolejne poślizgi

Data uruchomienia obowiązkowego systemu nie jest jeszcze znana (dobrowolny już funkcjonuje). Choć w trakcie konsultacji urzędnicy MF sugerowali, że można by wystartować już 1 stycznia lub 1 lipca 2025 r. Jednak, jak zauważa doradca podatkowy Iwona Biernat-Baran, dla firm i ich księgowych te terminy nakładałyby się na podsumowania roku albo na sezon urlopowy. – Być może dobrym terminem na start byłby 1 kwietnia albo w ogóle jesień 2025 r., gdy działy księgowości nie są obciążone pracą nad rocznymi podsumowaniami – sugeruje ekspertka.

Inną sprawą dyskutowaną podczas konsultacji były transakcje z podmiotami zagranicznymi. Odbiorca takich faktur nie będzie miał dostępu do systemu, jeśli nie posiada w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Musi więc otrzymać fakturę na miejscu. A ponieważ podatnicy VAT z innych krajów z UE mają prawo do zwrotu tego podatku zapłaconego w Polsce – trzeba jakoś sprawę rozwiązać.

Być może w takich przypadkach będzie można wydawać dokumenty będące potwierdzeniem wystawienia faktury. Jako takie fakturami by nie były, choć dawałyby firmie z UE prawo do zwrotu polskiego VAT.

Kolejna trudność może dotyczyć faktur dla konsumentów niebędących podatnikami VAT, zwłaszcza w przypadku dostawców towarów i usług na masową skalę: telekomunikacyjnych, energetycznych czy platform sprzedażowych. Postulowano, by wprowadzić w tym zakresie fakultatywność, czyli regułę, aby to dostawca decydował o tym, czy wystawia fakturę B2C w systemie czy poza nim. Te i inne kwestie powinny zostać uwzględnione w przepisach dotyczących funkcjonowania KSeF.

Czytaj więcej

Ministerstwo Finansów przekazało nowe informacje w sprawie KSeF

KSeF technicznie bez zmian

Podczas konsultacji KSeF przedstawiciele MF wyraźnie wskazywali, że nie zmienią się techniczne warunki użytkowania systemu oraz struktura e-faktury.

Jak zauważa Ernest Frankowski, partner i założyciel IT9, firmy doradczej z zakresu technologii IT i podatków, to dość czytelny sygnał dla podatników, którzy już zaczęli przebudowę swoich systemów informatycznych, księgowych oraz sprzedażowych pod kątem KSeF. – Dotychczasowe prace nie pójdą na marne, a ci podatnicy, którzy jeszcze nie zaczęli wdrożeń KSeF, mogą je zacząć bez większego ryzyka – sugeruje Frankowski.

MF zapowiada też szeroką akcję informacyjną dotyczącą KSeF. Jak ocenia Iwona Biernat-Baran, ze świadomością podatników jest na razie dość kiepsko.

– Pytania zadawane przez niektórych uczestników konsultacji świadczyły o słabej znajomości tych zagadnień. A przecież w gronie eksperckim dyskutujemy o nich od kilku lat – zauważa ekspertka. Jej zdaniem świadczy to o potrzebie przeszkolenia urzędników, którzy będą sami się zajmowali wdrożeniem KSeF w administracji skarbowej, a następnie przekazywać swoją wiedzę podatnikom.

– Wprawdzie już obecnie my, jako doradczy podatkowi, a także księgowi staramy się uświadamiać naszym klientom znaczenie obowiązkowego KSeF, ale ciężar akcji informacyjnej nie może spoczywać tylko na naszych barkach – postuluje Iwona Biernat-Baran.

Opinia dla „Rzeczpospolitej”
Janina Fornalik, doradca podatkowy, partner w MDDP

Konsultacje KSeF pokazały, że jest to przedsięwzięcie pionierskie o wielkiej skali, poważnie wpływające na działalność Krajowej Administracji Skarbowej i przedsiębiorców. Podczas dyskusji w Ministerstwie Finansów poruszano m.in. problem wdrożenia obowiązkowego KSeF fazami: najpierw dla największych podatników, a potem dla kolejnych grup coraz mniejszych. Wadą takiego rozwiązania jest to, że równolegle istniałaby zasada i wiele wyjątków od niej. W praktyce pojawiłaby się konieczność ustalenia statusu odbiorcy, np. przy wystawieniu faktury za paliwo na stacji benzynowej sprzedawca nie miałby możliwości weryfikacji, czy klient jest dużą firmą czy mniejszą, a w konsekwencji – czy ma wystawić fakturę w systemie czy poza nim. Inny problem, jaki wynikł podczas dyskusji, to faktury dla firm zagranicznych wystawiane w sprzedaży bezpośredniej (np. na stacji benzynowej).

 


Aż dziesięć tysięcy osób wzięło udział w konsultacjach dotyczących różnych aspektów funkcjonowania Krajowego Systemu e-Faktur. Tyle zainteresowanych naliczyło Ministerstwo Finansów, które prowadziło spotkania stacjonarne i online w sprawie nowego systemu fakturowania. Przypomnijmy, że miał on zacząć obowiązywać wszystkich podatników VAT już od lipca br., ale ze względu na wykryte błędy powodujące niewydolność systemu przełożono start KSeF o co najmniej pół roku.

Pozostało 91% artykułu
Prawo karne
Wypadek na Trasie Łazienkowskiej. Nowe, szokujące informacje ws. Łukasza Żaka
Prawo dla Ciebie
Chronili swoje samochody przed powodzią. Policja wzywa ich na komendę. Będą mandaty?
Prawo karne
Ekstradycja Sebastiana M. Pomoże interwencja Radosława Sikorskiego?
Prawo dla Ciebie
Pracodawcy wypłacą pracownikom wynagrodzenie za 10 dni nieobecności
Materiał Promocyjny
Zarządzenie samochodami w firmie to złożony proces
Prawo pracy
Powódź a nieobecność w pracy. Siła wyższa, przestój, czy jest wynagrodzenie