57 chińskich samolotów wojskowych w pobliżu Tajwanu. Tajpej protestuje

Tajwan potępił Chiny za zorganizowanie drugich ćwiczeń wojskowych w pobliżu wyspy w ciągu niespełna miesiąca. W rejonie Tajwanu miało pojawić się 57 chińskich samolotów wojskowych.

Publikacja: 09.01.2023 05:38

Myśliwiec J-16

Myśliwiec J-16

Foto: Ministry of National Defense, Attribution, via Wikimedia Commons

arb

Chiny uważają Tajwan za zbuntowaną prowincję i integralną część Państwa Środka.

Pekin nigdy nie wyrzekł się użycia siły, jako sposobu przywrócenia suwerenności nad wyspą.

W niedzielę Dowództwo Teatru Wschodniego Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej podało, że podległe mu siły "wzięły udział w ćwiczeniach bojowych" na morzu i w przestrzeni powietrznej wokół Tajwanu.

Czytaj więcej

Amerykański okręt wojenny przepływa przez Cieśninę Tajwańską. Gniew Chin

Celem ćwiczeń - jak wynika z komunikatu - było sprawdzenie gotowości bojowej i "zdecydowane przeciwstawienie się prowokacyjnym działaniom podejmowanym przez siły zewnętrzne i tajwańskie siły separatystyczne zmierzające do niepodległości" wyspy.

Tajwański pałac prezydencki w odpowiedzi stwierdził, że Chiny formułują "bezpodstawne oskarżenia" i zdecydowanie potępił ćwiczenia podkreślając, że pokój i stabilność w rejonie Cieśniny Tajwańskiej i w całym regionie są "wspólną odpowiedzialnością Tajwanu i Chin".

Jak czytamy w oświadczeniu Tajwan nie zamierza eskalować konfliktów, ani prowokować sporów, ale będzie "zdecydowanie bronił swojej suwerenności i bezpieczeństwa".

W poniedziałek resort obrony Tajwanu podał, że w ciągu doby w rejonie wyspy wykryto 57 chińskich samolotów wojskowych i cztery jednostki nawodne. 28 samolotów wleciało w strefę identyfikacji obrony przeciwlotniczej Tajwanu. 

Niektóre z tych 28 samolotów przekroczyły tzw. linię mediany na Cieśninie Tajwańskiej - czyli nieoficjalną granicę na wodach Cieśniny, dzielącą ją na część "chińską" i "tajwańską". Wśród tych samolotów były myśliwce Su-30 i J-16. Z kolei na południu od Tajwanu wykryto dwa bombowce H-6 zdolne do przenoszenia ładunków atomowych.

W czasie podobnych ćwiczeń, które chińska armia zorganizowała w grudniu, linię mediany przekroczyły 43 chińskie samoloty.

Największe w historii ćwiczenia w rejonie Tajwanu armia Chin zorganizowała w sierpniu 2022 roku, po wizycie na wyspie ówczesnej spikerki Izby Reprezentantów, Nancy Pelosi.

Chiny uważają Tajwan za zbuntowaną prowincję i integralną część Państwa Środka.

Pekin nigdy nie wyrzekł się użycia siły, jako sposobu przywrócenia suwerenności nad wyspą.

Pozostało 92% artykułu
Konflikty zbrojne
Wojna na Bliskim Wschodzie wisi w powietrzu
Konflikty zbrojne
Ukraińcy strzelają do Rosjan amunicją z Indii. Indie nie protestują
Konflikty zbrojne
Eksplodujące radiotelefony Hezbollahu. To był najbardziej krwawy dzień w Libanie od roku
Konflikty zbrojne
Rosja chce mieć drugą armię świata. Czy Putin szykuje się do długiej wojny?
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Konflikty zbrojne
Wybuchające pagery w Libanie. Hezbollah upokorzony i zdruzgotany