Lepsze dwa lata dla handlu na świecie

Światowy handel zwiększy się w tym roku o 2,6 proc., a w następnym roku o 3,3 proc. — przewiduje w wiosennej prognozie WTO. Zagrożeniem są jej zdaniem konflikty, napięcia w stosunkach i brak pewności co do polityki gospodarczej krajów.

Publikacja: 12.04.2024 16:27

Lepsze dwa lata dla handlu na świecie

Foto: Adobe Stock

- Zmierzamy do ożywienia światowego handlu dzięki elastycznym łańcuchom dostaw i solidnym ramom wielostronnego handlu — stwierdziła dyrektor generalna Światowej Organizacji Handlu, Ngozi Okonjo-Iweala.

Ciemne chmury nad żywnością i energią

Nie jest niespodzianką, że bieżący rok będzie lepszy od poprzedniego. WTO przewiduje teraz, że wzrost wielkości światowego handlu towarami po korekcie o inflację wyniesie 2,6 proc. (wobec 3,3 proc. zakładanych w październiku), a w 2025 r. dojdzie do 3,3 proc., po spadku w 2023 r. o 1,2 proc. WTO uznała w raporcie, że wzrost światowego PKB w ciągu dwóch lat będzie stabilny i powinien wynieść 2,6 i 2,7 proc. Organizacja z Genewy nie robi przewidywań dla handlu usługami, ale podkreśliła, że mimo wszystko podwyższyła jego ocenę dla 2023 r. o 9 proc., a obecnie spodziewa się, że ważne wydarzenia sportowe tego lata (olimpiada, Euro 2024) pobudzają turystykę i transport pasażerów.

Czytaj więcej

Walka na ceny z dyskontami wychodzi poza żywność. Teraz odzież i wyposażenie domu

Co do spadku wymiany handlowej w ubiegłym roku, to WTO spodziewała się tego, w październiku zakładała, że wyniesie ponad 0,8 proc. głównie z powodu drogiej energii i dużej inflacji. — Korekta prognozy w dół wynika z gorszych osiągów Europy od spodziewanych — wyjaśnił główny ekonomista WTO, Ralph Ossa, w rozmowie z AFP. W bieżącym roku naciski inflacyjne powinny zmaleć, pozwalając na ponowny wzrost realnych dochodów, zwłaszcza w krajach rozwiniętych gospodarczo, co pobudzi konsumpcję wyrobów przemysłowych.

Napięcia geopolityczne i niepewność co do polityki gospodarczej krajów mogą z kolei wywołać duży wzrost cen żywności i energii, ograniczyć tym samym rozmiary ożywienia. Zdaniem WTO, gospodarczy wpływ zakłóceń żeglugi na Morzu Czerwonym związanych z konfliktem w Gazie był do tej pory dość ograniczony, choć niektóre sektory (motoryzacja, nawozy sztuczne, handel detaliczny) odczuły już opóźnienia dostaw i wyższe stawki w transporcie morskim.

Protekcjonizm hamulcem wzrostu

WTO wytknęła też protekcjonizm, który stał się hamulcem światowego wzrostu gospodarczego. — Nie dostrzegamy deglobalizacji, ale pojawiły się oznaki fragmentacji światowego handlu — podkreślił Ralph Ossa. Np. dwustronna wymiana USA-Chiny, rekordowa w 2022 r., zmalała w 2023 r. do 30 proc. handlu obu tych krajów z resztą świata. Ta tendencja wystąpiła też w handlu usługami: import przez USA usług w zakresie IT i komunikowania się z Kanady zwiększył się w 2023 r., a z krajów Azji, głównie z Indii, zmalał.

Organizacja z Genewy przestrzegła przed ciągotami różnych krajów do większego stosowania protekcjonizmu, ale nie wymieniła żadnego z nazwy. — Znajdujemy się wyraźnie w ważnej chwili historii globalizacji. Wiele rządów ocenia lub zastanawia się nad dokonanymi wyborami w polityce handlowej, a to wpłynie na ewolucję światowego handlu. Sam brak wiedzy, jak dochodzi do podejmowania decyzji politycznych, i niepewność co do polityki handlowej są już hamulcem w handlu międzynarodowym, stwierdził główny ekonomista WTO i wskazał na wybory w kilkunastu krajach w tym roku — odnotował dziennik „La Tribune”.

- Zmierzamy do ożywienia światowego handlu dzięki elastycznym łańcuchom dostaw i solidnym ramom wielostronnego handlu — stwierdziła dyrektor generalna Światowej Organizacji Handlu, Ngozi Okonjo-Iweala.

Ciemne chmury nad żywnością i energią

Pozostało 94% artykułu
Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni
Handel
Przez rosnące ceny zyskują programy lojalnościowe. Czym przyciągają sklepy?
Handel
Będą tysiące nowych sklepów. Żabka przedstawiła ambitne plany rozwojowe
Handel
Ekspresowy koniec sprzedaży mentolowych wkładów tytoniowych?
Handel
Koniec z alkotubkami. Producent wstrzymuje natychmiast ich produkcję