Zdający chcą powtórzenia egzaminu adwokackiego z powodu przecieku

Tvn24.pl informuje, że grupa osób, którzy podpisują się „Uczciwi zdający" skierowała pismo do Ministra Sprawiedliwości, w którym proszą o powtórzenie egzaminu adwokackiego.

Aktualizacja: 31.03.2016 21:11 Publikacja: 31.03.2016 20:07

Zdający chcą powtórzenia egzaminu adwokackiego z powodu przecieku

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Sprawa dotyczy rzekomego przecieku, który miał się być wykryty podczas części cywilnej egzaminu w Warszawie.

Treść listu otwartego do Ministra Sprawiedliwości:

Szanowny Panie Ministrze,

W nawiązaniu do licznych doniesień prasowych dotyczących faktu, że niektórzy zdający adwokacki egzamin zawodowy mieli informacje o treści zadania z prawa cywilnego oraz w związku z prowadzonym w tej sprawie postępowaniem przygotowawczym, zwracamy się do Pana Ministra o rozważanie unieważnienia adwokackiego egzaminu zawodowego z prawa cywilnego jeszcze przed ogłoszeniem jego wyników i o przeprowadzenie powtórnego adwokackiego egzaminu zawodowego z zakresu prawa cywilnego.

Po pierwsze sytuacja, w której niektórzy zdający dysponują wiedzą o treści egzaminu prowadzi do nieuczciwego uprzywilejowania tych osób. Przy znacznym skomplikowaniu tegorocznego zadania z prawa cywilnego, na pozytywne wyniki będzie mogło liczyć wielu zdających, którzy przed egzaminem nieuczciwie poznali treść tego zadania. W ten sposób nadal przede wszystkim osoby "mające znajomości" bez większych problemów będą zdawać egzamin zawodowy. Sytuacja ta niewątpliwie godzi w - chroniony przez Pana Ministra - interes publiczny, który wyraża się w zapewnieniu równych i sprawiedliwych warunków dla wszystkich zdających egzamin adwokacki. Wierzymy, że oczekiwana przez wielu Polaków dobra zmiana; obejmie także pełną uczciwość przy przeprowadzaniu państwowych egzaminów zawodowych. Przy obecnej szybkości w przepływie informacji, nie sposób ustalić, którzy zdający przez egzaminem znali treść zadania z prawa cywilnego, a którzy nie, a zatem egzamin z prawa cywilnego powinien zostać unieważniony i powtórzony dla wszystkich.

Po drugie zaistniała sytuacja kładzie się cieniem na wszystkich zdających adwokacki egzamin zawodowy w bieżącym roku, bez wglądu na to czy korzystali z nieuczciwej pomocy. Jeśli ktoś uzyska pozytywną ocenę z egzaminu w zakresie prawa cywilnego, to pozostanie wątpliwość, czy dysponował pytaniami i tym samym zachował się nieuczciwie. Wątpliwości co do uczciwości zdających nigdy nie powinny towarzyszyć egzaminowi państwowemu, który składają przyszli przedstawiciele zawodu zaufania publicznego. Pan Minister dysponuje możliwością wyrażenia sprzeciwu wobec uchwały o wpisie na listę adwokatów, więc nie budzi naszej wątpliwości, że będzie Pan chciał z niej skorzystać wobec osób, które nie przystąpią do ewentualnego powtórnego egzaminu z prawa cywilnego.

Zdajemy sobie sprawę ze znacznych kosztów potworzenia egzaminu z prawa cywilnego, ale naszym zdaniem sprawiedliwość i uczciwość są w tym przypadku wartościami cenniejszymi. Ufamy, że Pan Mister podziela naszą opinię i prosimy o pozytywne rozpatrzenie naszej prośby.

Z wyrazami szacunku

Uczciwi Zdający

Sprawa dotyczy rzekomego przecieku, który miał się być wykryty podczas części cywilnej egzaminu w Warszawie.

Treść listu otwartego do Ministra Sprawiedliwości:

Pozostało 95% artykułu
Sądy i trybunały
Po co psuć świeżą krew, czyli ostatni tegoroczni absolwenci KSSiP wciąż na lodzie
Nieruchomości
Uchwała wspólnoty musi mieć poparcie większości. Ważne rozstrzygnięcie SN
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Śmierć nastolatek w escape roomie. Jest wyrok