Bezpłatne leki. Jest apel do lekarzy i pacjentów

Od 1 września bezpłatne leki mogą być przepisywane dzieciom i młodzieży do 18. roku życia oraz seniorom od 65. roku życia. Eksperci obawiają się, że będą naciski na lekarzy ze strony pacjentów, by przepisywać jak najwięcej takich leków, na dłuższy czas. To zaś grozi niedoborami leków dla wszystkich.

Publikacja: 01.09.2023 12:55

Leki z domowej apteczki

Leki z domowej apteczki

Foto: PAP/Marcin Bielecki

dgk

Mówiono o tym podczas webinaru dla lekarzy zorganizowanego przez Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej. Jak informuje serwis "Rynek Zdrowia", eksperci zwrócili  uwagę na to, że lekarze powinni zachować rozwagę w przepisywaniu bezpłatnych leków, a pacjenci w ich nabywaniu, bo zasoby leków wcale nie są nieograniczone. 

Czytaj więcej

Od dzisiaj więcej osób skorzysta z bezpłatnych leków

Ostrożnie z antybiotykami

- Do refundacji wejdą bezpłatne leki dla populacji pediatrycznej. Wśród tych leków będą antybiotyki. Dlatego ważne jest przypomnienie zasad racjonalnej antybiotykoterapii, bo niewątpliwie pojawi się presja ze strony części rodziców, żeby te leki, skoro są bezpłatne, przepisywać praktycznie przy większości infekcji – mówiła prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej.

Jak wyjaśniła, to na lekarzach spoczywa odpowiedzialność za prawidłowe ordynowanie leków, w tym antybiotyków.

- Nie włączamy ich do terapii na życzenie pacjenta czy rodziców pacjenta. Większość, bo ponad 90 proc. infekcji górnych dróg oddechowych to infekcje wirusowe. Wtedy nie stosujemy antybiotyków, bo one nie działają osłonowo, nie zapobiegają nadkażeniu bakteryjnemu, a wręcz przeciwnie, mogą mu sprzyjać, jeśli zastosujemy je za wcześnie – wskazała.

Czytaj więcej

Jest lista darmowych leków dla dzieci i osób po 65. roku życia

Bo leków zabraknie

Zdaniem prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, racjonalna postawa lekarza powinna wiązać się  z odradzaniem pacjentom robienia zapasów leków.

- Ponieważ kiedy coś pojawia się bezpłatnie, to jest oczywisty mechanizm psychologiczny, że będzie nacisk, żeby tych leków wypisać dużo. Na zapas. Żaden kraj nie jest przygotowany na to, by cała populacja pacjentów, na przykład z cukrzycą czy nadciśnieniem, mogła ruszyć do aptek i wykupić sobie roczny zapas leku. Edukujmy pacjentów i zachęcajmy do racjonalności – apelowała konsultant.

O racjonalność w tym zakresie apelował również Tomasz Zieliński, wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie:

– Jeżeli u pacjentów pojawi się chęć kupienia leków na dłuższy czas, kiedy pojawią się bezpłatnie, to za chwilę zabraknie leków w Polsce. Żaden kraj nie ma zapasów na rok. Edukujmy, by pacjenci nie robili zbędnych zapasów, tylko racjonalnie nabywali leki na okres, w którym są im potrzebne - mówił lekarz.

Eksperci przypomnieli, że fakt, iż lek jest na liście produktów bezpłatnych nie oznacza, że  pacjent zawsze otrzyma go bezpłatnie. Konkretny preparat musi być przepisany na konkretne schorzenie, które obejmuje refundacja.

Zwrócili również uwagę na istotną kwestię: gdy pacjent rozpoczął w aptece realizację recepty, a w międzyczasie nabył uprawnienia do bezpłatnej realizacji (np. 2 września skończy 65 lat), to w celu otrzymania darmowych leków musi zgłosić się do lekarza po nową receptę wystawioną z oznaczeniem uprawnienia do bezpłatnego leku. 

Mówiono o tym podczas webinaru dla lekarzy zorganizowanego przez Polskie Towarzystwo Medycyny Rodzinnej. Jak informuje serwis "Rynek Zdrowia", eksperci zwrócili  uwagę na to, że lekarze powinni zachować rozwagę w przepisywaniu bezpłatnych leków, a pacjenci w ich nabywaniu, bo zasoby leków wcale nie są nieograniczone. 

Ostrożnie z antybiotykami

Pozostało 90% artykułu
Prawo karne
Wypadek na Trasie Łazienkowskiej. Nowe, szokujące informacje ws. Łukasza Żaka
Prawo dla Ciebie
Chronili swoje samochody przed powodzią. Policja wzywa ich na komendę. Będą mandaty?
Prawo karne
Ekstradycja Sebastiana M. Pomoże interwencja Radosława Sikorskiego?
Prawo dla Ciebie
Pracodawcy wypłacą pracownikom wynagrodzenie za 10 dni nieobecności
Materiał Promocyjny
Zarządzenie samochodami w firmie to złożony proces
Prawo pracy
Powódź a nieobecność w pracy. Siła wyższa, przestój, czy jest wynagrodzenie