Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję ws. ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa

Prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego nowelę ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa w trybie kontroli prewencyjnej.

Aktualizacja: 02.08.2024 14:16 Publikacja: 02.08.2024 14:03

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda

Foto: PAP/Marcin Obara

mat

Taką informację w piątek przekazała szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka.

Członków nowej KRS mają wybierać sędziowie

Przypomnijmy, iż projekt nowelizacji został przyjęty przez Sejm 12 lipca. Zakłada ona, iż 15 sędziów-członków KRS ma być wybieranych w wyborach bezpośrednich i w głosowaniu tajnym przez wszystkich sędziów w Polsce, a nie - jak obecnie - przez Sejm. Po wyborze nowych członków Rady obecni sędziowie-członkowie mają stracić mandaty.

W nowej KRS mają być reprezentowani sędziowie wszystkich szczebli sądownictwa. Wybieranych będzie: dwóch sędziów sądów apelacyjnych, trzech sędziów sądów okręgowych, sześciu sędziów sądów rejonowych i po jednym: z Sądu Najwyższego, wojskowego, Naczelnego Sądu Administracyjnego i wojewódzkich sądów administracyjnych. Wybór 15 nowych sędziów-członków Rady przeprowadzi Państwowa Komisja Wyborcza.

Przy KRS powstać ma też Rada Społeczna. Będzie ona opiniować działania tej pierwszej. Jeśli KRS nie uwzględni opinii Rady Społecznej, będzie musiała uzasadnić swoją decyzję w tej kwestii.

Zakaz dla neosędziów wzbudził emocje

Jak już pisaliśmy na łamach rp.pl, najwięcej emocji wzbudził jednak proponowany art. 2 ust. 2 nowelizacji. Sejm uchwalił w nim, że sędziowie wybrani na podstawie procedury obowiązującej po 2017 r. będą wykluczeni z kandydowania do nowej Rady.

Po licznych dyskusjach i opinii Komisji Weneckiej Senat zdecydował o wykreśleniu tego zakazu. Za takim rozwiązaniem opowiadało się wówczas także Ministerstwo Sprawiedliwości. W tym czasie trwały też spotkania MS z Kancelarią Prezydenta.

Nie wszystkim sędziom się to podobało i senacka decyzja w tej sprawie wywołała sprzeciw środowiska. Adam Bodnar, minister sprawiedliwości, zabierając głos w imieniu resortu, ostatecznie opowiedział się za odrzuceniem poprawki Senatu wykreślającej zakaz kandydowania. Tak też ostatecznie zagłosowała sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka i rekomendowała Sejmowi odrzucenie senackiej poprawki. Sejm zagłosował tak, jak proponowała komisja.

Czytaj więcej

Nowa KRS w rękach prezydenta

Taką informację w piątek przekazała szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Paprocka.

Członków nowej KRS mają wybierać sędziowie

Pozostało 94% artykułu
Nieruchomości
Posiadaczy starych kominków czeka kara lub wymiana. Terminy zależą od województwa
W sądzie i w urzędzie
Prawo jazdy nie do uratowania, choć kursanci zdali egzamin
Prawo karne
Przerwanie wałów w Jeleniej Górze Cieplicach. Jest stanowisko dewelopera
Prawo dla Ciebie
Pracodawcy wypłacą pracownikom wynagrodzenie za 10 dni nieobecności
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Prawo pracy
Powódź a nieobecność w pracy. Siła wyższa, przestój, czy jest wynagrodzenie