Posłowie głosowali senackie poprawki do nowelizacji ustawy o KRS. Odrzucili m.in. tę umożliwiającą kandydowanie do nowej Rady tzw. neosędziom.
Dalsze losy zmian w ustawie o KRS w rękach prezydenta. Ma on 21 dni na podjęcie decyzji. Może ją podpisać, odmówić podpisania (weto prezydenta Sejm może odrzucić większością 3/5 głosów) albo skierować ją do Trybunału Konstytucyjnego (przed podpisaniem lub po jej podpisaniu).
Kto znajdzie się w nowej KRS?
15 sędziów-członków KRS ma być wybieranych w wyborach bezpośrednich i w głosowaniu tajnym przez wszystkich sędziów w Polsce, a nie - jak obecnie - przez Sejm. Po wyborze nowych członków Rady obecni sędziowie-członkowie mają stracić mandaty.
Sędziowie (dzięki poprawce Senatu zaaprobowanej przez Sejm) będą mieli więcej niż jeden głos w wyborach członków KRS. Głosujący na sędziów - członków KRS sędzia będzie mógł poprzeć łącznie 11 kandydatów. Skąd ta liczba? Chodzi o trzech sędziów z sądów rejonowych, po dwóch z sądów okręgowych i apelacyjnych, po jednym z: Sądu Najwyższego, NSA, wojewódzkich sądów administracyjnych i sądów wojskowych.
Czytaj więcej
Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka zgodnie ze stanowiskiem ministra Adama Bodnara opowiedziała się za zakazem kandydowania tzw. neosędziów do Krajowej Rady Sądownictwa.