W czwartek sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka zdecydowała, że nie poprze senackiej wersji nowelizacji ustawy o KRS. Sejm opowiedziała się za zakazem kandydowania do nowej KRS przez tzw. neosędziów. W Senacie, po uzyskaniu opinii Komisji Weneckiej, zakaz kandydowania uchylono. Komisja Sprawiedliwości jest za jej odrzuceniem.
Adam Bodnar za odrzuceniem poprawki Senatu ws. noweli ustawy o KRS
Adam Bodnar, minister sprawiedliwości zaprezentował w czwartek na komisji ostateczne stanowisko Ministerstwa Sprawiedliwości w sprawie tej zmiany. Jest ostatecznie za odrzuceniem poprawki Senatu. A to oznacza, że sędziowie powołani na podstawie nowych przepisów nie mogliby kandydować do nowej KRS.
Senacka wersja (z 32 poprawkami, w tym tą jedną najistotniejszą) trafiła do sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka 9 maja. Ta przesłała poprawkę do kolejnych ekspertyz. Chodzi o prof. Ryszarda Piotrowskiego, prof. Annę Rakowską, prof. Krzysztofa Woźniewskiego, prof. Jacka Zaleśnego, prof. Piotra Uziębło, prof. Jacka Potulskiego, prof. Artura Modrzejewskiego oraz prof. Lecha Jamroza. Ich wydźwięk jest niejednoznaczny, część ekspertów dopuszcza wprowadzenie zakazu, część odnosi się do niego krytycznie.
Noesędziowie nie będą mogli kandydować do KRS
W ostatecznym głosowaniu w czwartek Komisja opowiedziała się za odrzuceniem poprawki Senatu uchylającej zakaz kandydowania do nowej KRS przez neosędziów.
Ostateczną decyzję podejmie w piątek Sejm w ostatecznym głosowaniu.