W czwartek Senat wprowadził ostateczne poprawki do nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (uchwalonej przez Sejm w kwietniu). Najważniejsza gwarantuje bierne prawo wyborcze do Krajowej Rady wszystkim sędziom, niezależnie od tego, czy byli nominowani przy udziale obecnej KRS czy tej powołanej na starych zasadach przed 2018 r.
— Uwzględniliśmy wnioski płynące z opinii Komisji Weneckiej i Biura Legislacyjnego Senatu w tej sprawie — mówi „Rz” senator Krzysztof Kwiatkowski, przewodniczący senackiej Komisji Ustawodawczej. I dodaje, że ta jedna z ważniejszych zmian dotyczy rezygnacji z grupowego wyłączenia sędziów z udziału w wyborach do nowej KRS. Powód? Spotkała się z zarzutem ograniczania ich biernego prawa wyborczego, przez Komisję Wenecką.
Tej treści poprawkę poparł w czwartek rano, jeszcze podczas opiniowania na posiedzenie połączonych komisji senackich, Dariusz Mazur, wiceminister sprawiedliwości.
Czytaj więcej
15 sędziów członków Krajowej Rady Sądownictwa ma być wybieranych przez sędziów – zdecydował w piątek Sejm.
Pawełczyk-Woicka: dobry krok ws. zmian w KRS
— To drobny krok w dobrym kierunku, co nie zmienia faktu, że ustawa nadal jest niekonstytucyjna – ocenia dla „Rz” sędzia Dagmara Pawełczyk-Woicka, przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa. Jako wadliwy wobec ustawy zasadniczej wskazuje choćby jeden z licznych innych przepisów, które pozostały w nowelizacji, przewidujący przerwanie kadencji obecnej KRS przed upływem kadencji jej członków – sędziów.