KRS: to bezprecedensowy zamach na konstytucyjny organ państwa

Zamach organów władzy wykonawczej na samodzielność, niezależność i autonomię Krajowej Rady Sądownictwa to zamach na niezależność sądów i niezawisłość sędziów i zamach na podstawowe prawa obywatelskie, tj. prawo obywatela do sądu - pisze w uchwale Prezydium KRS.

Publikacja: 05.07.2024 12:00

KRS umieściła w mediach społecznościowych zdjęcie z podpisem "zniszczona szafa pancerna w pokojach r

KRS umieściła w mediach społecznościowych zdjęcie z podpisem "zniszczona szafa pancerna w pokojach rzeczników dyscyplinarnych".

Foto: facebook.com/KrajowaRadaSadownictwa

Chodzi o wydarzenia z środy 3 lipca. Przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka poinformowała, że w siedzibie Rady są prokuratorzy w asyście policjantów i zamierzają dostać się do biura rzecznika dyscyplinarnego sędziów.

Co wydarzyło się 3 lipca w siedzibie Krajowej Rady Sądownictwa

Rzeczniczka Prokuratora Generalnego Anna Adamiak zapewniała, że działania w siedzibie KRS nie mają nic wspólnego z samą Radą i nie obejmują jej pomieszczeń. Po co zatem prokuratorzy przybyli do budynku KRS? Żądali wydania akt niektórych postępowań dyscyplinarnych (przez zastępców rzecznika dyscyplinarnego). Chodzi m.in. o sprawy dyscyplinarne sędziego Waldemara Żurka i sędziego Piotra Gąciarka.

Jak pisaliśmy na łamach rp.pl, działania te wiążą się z postępowaniem prowadzonym od marca przez Prokuraturę Krajową w sprawie przekroczenia uprawnień przez zastępców rzecznika dyscyplinarnego Przemysława Radzika, Michała Lasotę i zastępcę rzecznika dyscyplinarnego przy warszawskim sądzie okręgowym Jakuba Iwańca. Chodzi o odmowę wydania przez nich akt z postępowań dyscyplinarnych rzecznikom dyscyplinarnym ministra sprawiedliwości tzw. rzecznikom „ad hoc”. Ci ostatni zostali powołani przez Adama Bodnara na początku 2024 r. i mieli przejąć prowadzenie dyscyplinarek wobec niektórych sędziów. Zastępcy rzecznika nie wydali im jednak tych materiałów.

Czytaj więcej

Manowska o wejściu prokuratury do KRS. "Siłowe wtargnięcie"

"Zamach na siedzibę Krajowej Rady Sądownictwa"

W wydanej w piątek uchwale Prezydium Krajowej Rady Sądownictwa stwierdziło, że „siłowe działania Prokuratury oraz Policji mające miejsce w dniu 3 lipca 2024 r. w siedzibie Krajowej Rady Sądownictwa przeprowadzone zostały wbrew przepisom prawa i z naruszeniem wszystkich fundamentalnych zasad demokratycznego państwa prawa. Doprowadziły one do naruszenia samodzielności, niezależności i autonomii Krajowej Rady Sądownictwa, a w konsekwencji do naruszenia konstytucyjnego porządku prawnego Rzeczypospolitej Polskiej, zasady legalizmu i odrębności władz, a także niezależności władzy sądowniczej i niezawisłości sędziów oraz prawa obywatela do skutecznej ochrony sądowej".

W uchwale podkreślono, że „inspirowane wyłącznie politycznie działania Prokuratury i Policji z dnia 3 lipca 2024 r. w siedzibie Krajowej Rady Sądownictwa stanowią bezprecedensowy w Polsce i w Europie zamach na konstytucyjny organ państwa, będący jaskrawym przykładem naruszenia zasady praworządności i równowagi władz, oraz pozostają w sprzeczności z obowiązującym w Polsce porządkiem prawnym”.

Dalej czytamy, że „zamach na siedzibę Krajowej Rady Sądownictwa grupy kilkudziesięciu uzbrojonych policjantów pod kierownictwem prokuratora, będącego bezpośrednim podległym Ministra Sprawiedliwości-Prokuratora Generalnego, i niszczenie mienia państwowego pod pretekstem wykonywania czynności procesowych stanowią zaprzeczenie zasady demokratycznego państwa prawa”.

Czytaj więcej

Prokuratura otwiera szafę sędziego Radzika. Przeszukanie w budynku KRS

Czytaj więcej

Akcja w KRS. Piotr Schab: Zawiadamiam prokuraturę i Kancelarię Prezydenta

Chodzi o wydarzenia z środy 3 lipca. Przewodnicząca Krajowej Rady Sądownictwa Dagmara Pawełczyk-Woicka poinformowała, że w siedzibie Rady są prokuratorzy w asyście policjantów i zamierzają dostać się do biura rzecznika dyscyplinarnego sędziów.

Co wydarzyło się 3 lipca w siedzibie Krajowej Rady Sądownictwa

Pozostało 92% artykułu
W sądzie i w urzędzie
Sprawy frankowiczów w sądach – wszystko co musisz wiedzieć
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Praca, Emerytury i renty
Wakacyjne wyjazdy do pracy za granicę. Jak się przygotować?
Prawo pracy
Co przysługuje pracownikom w upały? Czy rodzi to obowiązki podatkowe i składkowe?
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Za granicą
Wakacje 2024 z biurem podróży. Jakie mam prawa podczas wyjazdu wakacyjnego?
Materiał Promocyjny
Jak Lidl Polska wspiera polskich producentów i eksport ich produktów?