W obecnym stanie prawnym notariusze składają wnioski, jeżeli akt notarialny zawiera przeniesienie, zmianę lub zrzeczenie się prawa ujawnionego w księdze wieczystej albo ustanowienie prawa, które może być ujawnione w księdze wieczystej. W przeważającej liczbie przypadków czynność notarialna dotyczy własności nieruchomości. Dokonywanie wpisu do księgi wieczystej przez notariusza zamiast składania wniosku wieczystoksięgowego mogłoby stać się rozwiązaniem bardzo efektywnym pod warunkiem precyzyjnej regulacji oraz przy uwzględnieniu możliwości technicznych systemu Elektronicznych Ksiąg Wieczystych, a także po rzetelnym i wnikliwym przeanalizowaniu wszystkich wątpliwości, również natury konstytucyjnej, które były już sygnalizowane przez różne środowiska.
Argumentem „za” jest szansa na przyspieszenie uzyskiwania wpisów.
Dobra regulacja tej materii z pewnością odciążyłaby wydziały ksiąg wieczystych. Ponadto z punktu widzenia bezpieczeństwa obrotu prawnego stanowiłoby to wzmocnienie funkcji gwarancyjnej dla obywateli. Zatem notariat, jeśli taka będzie wola Ministerstwa Sprawiedliwości, wyraża gotowość do uczestniczenia w wypracowaniu niezbędnych zmian legislacyjnych. Nadto jestem głęboko przekonany, iż dysponujemy potencjałem do rozbudowy prowadzonych przez Krajową Radę Notarialną rejestrów również w zakresie dokonywania wpisów do ksiąg wieczystych. Obecnie KRN prowadzi system teleinformatyczny Rejestry Notarialne, w ramach którego funkcjonują zarówno rejestry publiczne, jak i samorządowe. System ten umożliwia wymianę danych z instytucjami zewnętrznymi, m.in. z: sądami wieczystoksięgowymi, wydziałami cywilnymi sądów rejonowych i okręgowych, Krajowym Rejestrem Sądowym, Ministerstwem Sprawiedliwości, Ministerstwem Finansów, Ministerstwem Cyfryzacji oraz Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej.
Ze środowiska notarialnego od lat płynęły apele o powierzenie rejentom niektórych kompetencji sądów rejestrowych. Jakie czynności z tego zakresu gotowi byliby wziąć na siebie notariusze?
Notariusze mogą dokonywać czynności notarialnych z zakresu szeroko pojętych postępowań niespornych. Istotą notariatu jest uregulowanie stanu prawnego, w którym nie ma sporu – nie bez powodu w przestrzeni prawa europejskiego jesteśmy określani jako „sędziowie braku sporu”. Obecnie co do zasady wszystkie czynności związane z niespornymi podziałami majątków wspólnych, działami spadków czy też zniesieniem współwłasności dokonywane są w drodze umów notarialnych. Niemała jednak liczba takich spraw trafia do sądów pod pozorem fikcyjnego sporu, którego faktycznie nie ma, i na pierwszej rozprawie na wniosek stron zawierane są ugody. Powoduje to dla sądów konieczność wyznaczenia rozprawy i poświęcenia czasu, który mógłby być wykorzystany w celu rozstrzygnięcia spraw spornych. Wśród prawników od dawna toczy się dyskusja o możliwości wprowadzenia regulacji, które takie sprawy eliminowałyby z postępowań sądowych, gdyż mogą one być pomyślnie załatwione w drodze umów notarialnych.