Piotr Szymaniak

Piotr Szymaniak

Dziennikarz działu Prawo "Rzeczpospolitej"

Naprawa prawa po PiS. Kodeks karny bez bezwzględnego dożywocia

Obniżenie maksymalnej kary z 30 do 25 lat, likwidacja bezwzględnego dożywocia, ograniczenie roli nielegalnych dowodów – zakłada projekt komisji kodyfikacyjnej, do którego dotarła „Rzeczpospolita”.

Kary mają być proporcjonalne i adekwatne do stopnia winy

Członkowie komisji kodyfikacyjnej proponują złagodzenie kar zaostrzonych w okresie, gdy ministrem sprawiedliwości był Zbigniew Ziobro. Chodzi też o osłabienie roli prokuratora względem sądu.

Cyberbezpieczeństwo. Prawniczka: nadregulacja uderzy w biznes

Rozumiem wagę kwestii cyberbezpieczeństwa. Jednak przedsiębiorstwa powinny wiedzieć, dlaczego mają przestrzegać bardziej surowych wymogów niż te, które obowiązują w pozostałych 26 krajach Unii Europejskiej. Tego polski ustawodawca nie uzasadnił – mówi Justyna Wilczyńska-Baraniak, partnerka EY Law.

Co dalej z Marcinem Romanowskim? Czy trafi do aresztu?

Uchylenie immunitetu dla Marcina Romanowskiego nie oznacza, że z automatu trafi od aresztu. Prokuratura będzie musiała ponowić wszystkie dotychczasowe czynności, a decyzja o skierowaniu wniosku o zastosowanie najsurowszego środka zapobiegawczego jeszcze nie zapadła.

Milionowe grzywny mimo ograniczeń kodeksowych? Górne granice to iluzja

Można ustalić dowolnie wysoką grzywnę za czyny mające z definicji niską szkodliwość społeczną. Ograniczenia wynikające z kodeksu wykroczeń nie chronią przed nawet milionowymi grzywnami.

Resort infrastruktury odgrzewa pomysły na piratów drogowych

Odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h także poza obszarem zabudowanym, zniesienie możliwości redukcji punktów karnych i więcej fotoradarów – to pomysły MI na podniesienie bezpieczeństwa na drogach.

Sebastian M. chce 150 tys. zł od gazety. SLAPP-owy pozew i efekt Streisand

Media powinny się wykazywać pewną powściągliwością w relacjonowaniu postępowań karnych. Jednocześnie trudno oczekiwać od prasy zakłamywania rzeczywistości – tak eksperci komentują pozwy o naruszenie dóbr osobistych składane przez Sebastiana M., czyli potencjalnego sprawcę wypadku na autostradzie A1.

Piotr Szymaniak: Jak neosędziowie z SN powołali właśnie do życia neoprokuratorów

Konsekwencją uchwały Izby Karnej Sądu Najwyższego jest m.in. to, że wszystkie nominacje podpisane przez osoby, które zastąpiły Dariusza Barskiego w fotelu prokuratora krajowego, mogą być teraz tym bardziej kwestionowane. Zwykłym ludziom zafundowano właśnie już nie tylko neo- i paleosędziów, ale teraz także neo- i peleoprokuratorów.

Będzie więcej kobiet we władzach spółek? Jest projekt ustawy

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt nowych przepisów, które mają zapewnić 33-proc. parytet płci w zarządach i radach nadzorczych. Od stycznia 2026 r. obowiązek ten obejmie największe spółki z udziałem Skarbu Państwa, a po pół roku pozostałe duże firmy notowane na giełdzie.

Zmiany w prawie karnym zamrożone przez Adama Bodnara. Co na to członkowie komisji kodyfikacyjnej?

Komisja kodyfikacyjna prawa karnego dostała za zadanie jak najszybsze przygotowanie projektu nowelizacji kodeksu karnego. Zadanie wykonała w dwa miesiące, ale projekt już czwarty miesiąc leży w szufladzie ministra sprawiedliwości Adama Bodnara.