Stefan Niesiołowski niewinny. Sąd Najwyższy podjął decyzję

Były polityk PO Stefan Niesiołowski jest niewinny i nie stanie ponownie przed sądem w sprawie rzekomego przyjmowania łapówek w postaci usług seksualnych.

Publikacja: 02.08.2024 15:02

Niech sobie PiS nie robi cyrku - powiedział wicemarszałek Stefan Niesiołowski

Niech sobie PiS nie robi cyrku - powiedział wicemarszałek Stefan Niesiołowski

Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys

To efekt decyzji Sądu Najwyższego, który oddalił właśnie kasację prokuratury w tej sprawie jako oczywiście bezzasadną. Śledczy chcieli uchylenia wyroku uniewinniającego Niesiołowskiego i dwóch współoskarżonych biznesmenów oraz ponownego rozpatrzenia tej sprawy przez sąd.

Sprawa Stefana Niesiołowskiego przed SN 

Przypomnijmy, że chodzi o głośną niegdyś sprawę, w której prokuratura oskarżyła ówczesnego posła o przyjmowanie łapówek w postaci usług seksualnych w zamian za pomoc biznesmenom. Zarzuty te nie potwierdziły się przed sądem. Jednak w efekcie tej sprawy Niesiołowski stracił immunitet i zakończył karierę polityczną.

Czytaj więcej

Stefan Niesiołowski został uniewinniony. Sąd nie uwzględnił apelacji prokuratury

Postępowanie sądowe toczyło się w całości z wyłączeniem jawności. Za zamkniętymi drzwiami rozprawę prowadził też SN. Orzeczenie jednak zapadło jawnie.

- Warstwa obyczajowa tej sprawy nie budzi specjalnych wątpliwości w świetle tych materiałów dowodowych, które zostały przedstawione i nie ma potrzeby do tego wracać – stwierdził w krótkim ustnym uzasadnieniu sędzia SN Jerzy Grubba.

SN - podobnie jak wcześniej sądy obu instancji - uznał, że działania Niesiołowskiego w tej sprawie nie miały nic wspólnego z działaniami jako posła. W związku z tym – jak stwierdził sąd - nie doszło do popełnienia łapownictwa przez osobę pełniącą funkcję publiczną.

Ryszard Kalisz: Sprawa Stefana Niesiołowskiego miała przykryć aferę dwóch wież

Satysfakcję z rozstrzygnięcia SN wyraził obrońca Niesiołowskiego mec. Ryszard Kalisz. Jego zdaniem w tej sprawie chodziło o to, żeby przykryć tzw. aferę dwóch wież, która dotyczyła polityków PiS. - Ostateczne zakończenie tej sprawy, to dobra wiadomość dla wymiaru sprawiedliwość. Ale pamiętajmy, że od początku lutego 2019 r. Stefan Niesiołowski był poddawany niezwykłemu naciskowi i naruszane były jego dobra osobiste ze strony prokuratury i całej struktury władzy ówcześnie rządzącej partii. Do tej pory nie usłyszał od nikogo „przepraszam” i sądzę, że nie usłyszy – komentował Kalisz.

Początek sprawy posła Stefana Niesiołowskiego

Zamknięta właśnie sprawa ma swój początek w 2019 r. Prokuratura poinformowała o zamiarze postawienia zarzutów Niesiołowskiemu. Dowody śledczy zebrali m.in. dzięki podsłuchom. W konsekwencji prokuratura zarzuciła posłowi, że między 2013 r. a 2015 r. miał przyjmować korzyści osobiste w postaci usług seksualnych w zamian za działania na rzecz spółek należących do zaprzyjaźnionych z nim biznesmenów. W rezultacie tych działań spółki te miały zawrzeć korzystne dla nich kontrakty na kilkanaście mln zł.

Sejm uchylił immunitet Niesiołowskiemu, a sprawa trafiła do łódzkiego sądu rejonowego. W 2022 r. sąd ten uniewinnił wszystkich oskarżonych, a decyzję tę utrzymał rok później Sąd Okręgowy w Łodzi. Prokuratura nie dała jednak za wygraną i już po wyborach parlamentarnych w grudniu ub.r. skierowała kasację w tej sprawie. SN uznał ją za bezzasadną i zakończył sprawę.

To efekt decyzji Sądu Najwyższego, który oddalił właśnie kasację prokuratury w tej sprawie jako oczywiście bezzasadną. Śledczy chcieli uchylenia wyroku uniewinniającego Niesiołowskiego i dwóch współoskarżonych biznesmenów oraz ponownego rozpatrzenia tej sprawy przez sąd.

Sprawa Stefana Niesiołowskiego przed SN 

Pozostało 91% artykułu
Nieruchomości
Posiadaczy starych kominków czeka kara lub wymiana. Terminy zależą od województwa
W sądzie i w urzędzie
Prawo jazdy nie do uratowania, choć kursanci zdali egzamin
Prawo karne
Przerwanie wałów w Jeleniej Górze Cieplicach. Jest stanowisko dewelopera
Prawo dla Ciebie
Pracodawcy wypłacą pracownikom wynagrodzenie za 10 dni nieobecności
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Prawo pracy
Powódź a nieobecność w pracy. Siła wyższa, przestój, czy jest wynagrodzenie