Lekarskie porady przez telefon mają zostać ograniczone

Pacjent powinien móc wybrać, czy woli konsultacje przez telefon czy wizytę stacjonarną – uważa część ekspertów. To może być groźne – ostrzegają lekarze.

Aktualizacja: 01.09.2021 10:30 Publikacja: 31.08.2021 18:35

Lekarskie porady przez telefon mają zostać ograniczone

Foto: Adobe Stock

Jeśli stan zdrowia pacjenta się pogorszy, zmienią się objawy choroby lub pojawi się nowy problem zdrowotny, pacjent będzie musiał zgłosić się do lekarza osobiście – projekt rozporządzenia ws. standardu organizacyjnego udzielania świadczeń zdrowotnych za pośrednictwem systemów teleinformatycznych i lub systemów łączności.

Czytaj także:

Koniec teleporad medycznych - NFZ zmienia finansowanie telekonsultacji

Przyjdą osobiście

Paragraf 3 pkt 1 przewiduje także konieczność wizyty stacjonarnej, gdy ma to być pierwsza porada pacjentów rozpoczynających leczenie w danym podmiocie albo objętych opieką w danym podmiocie, ale zgłaszających nowy problem zdrowotny, oraz w związku z podejrzeniem, zdiagnozowaniem i leczeniem choroby nowotworowej.

Według wiceprezesa Porozumienia Zielonogórskiego (PZ) dr. Tomasza Zielińskiego teleporada powinna być możliwa również wtedy, gdy nie można umówić wizyty osobistej.

– W różnych sytuacjach życiowych teleporada może być jedyną formą kontaktu i nie powinna być zabroniona – zauważa dr Zieliński.

Część pacjentów argumentuje, że nowe przepisy przekreślają możliwość teleporady dla pacjentów wypoczywających 500 km od domu, którzy dziś, zamiast zgłaszać się do nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej czy – co gorsza – na SOR, dzwonią do swoich lekarzy rodzinnych.

Uwagi do sztywnych zasad korzystania z teleporady zgłosili także konsultanci krajowi wielu dziedzin medycyny. Medycy podkreślają, że teleporada powinna być możliwa np. dla osób niepełnosprawnych i mających kłopoty z poruszaniem się.

Z kolei eksperci Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie zwracają uwagę na szkodliwość planowanej regulacji w psychiatrii. Podkreślają, że w ciągu ostatniego 1,5 roku ze względu na długotrwałą izolację szpital odnotował większe zainteresowanie pomocą psychiatryczną, a możliwość teleporad bardzo wpłynęła na kolejki.

Nie zawsze bezpiecznie

W wielu przypadkach jednak konieczność wizyty osobistej ratuje życie:

– Pacjenci bywają wygodni, również ci z cukrzycą czy nadciśnieniem, u których przedłużenie leków ma poprzedzać osobisty kontakt z lekarzem. On musi takiego pacjenta zważyć, zmierzyć i obejrzeć. Absurdalna liczba 15 tys. amputacji stóp, do których dochodzi rocznie w Polsce, wynika m.in. z tego, że pacjenci mają zbyt późno zdiagnozowane objawy tzw. stopy cukrzycowej – mówi dr Joanna Zabielska-Cieciuch, lekarz rodzinny, psychodietetyk i ekspert PZ. Dodaje, że w ostatnim czasie dochodziło do nadużywania teleporad przez pacjentów, którzy z podobnymi problemami prawdopodobnie nie zgłaszaliby się osobiście.

Etap legislacyjny: konsultacje publiczne

Juliusz Krzyżanowski adwokat, praktyka Life Sciences, Baker McKenzie

Ostatnie 1,5 roku pokazało, że telemedycyna pomaga usprawnić opiekę nad pacjentem, gdy bezpośredni kontakt jest utrudniony lub wręcz niemożliwy. Nikt nie oczekuje, że teleporada zastąpi wizytę u lekarza, wydaje się jednak sprzeczne z ideą rozwoju telemedycyny sztuczne ograniczanie zdalnych konsultacji. Jeśli pacjent chce uzyskać poradę lekarza na odległość i godzi się na związane z tym ograniczenia, to nie należy tworzyć barier administracyjnych w dostępie do nich. Pamiętajmy, że korzystanie z rozwiązań telemedycznych nie odbiera pacjentom możliwości wizyty stacjonarnej. Jeśli stan kliniczny pacjenta nie wymaga specjalistycznej pomocy, to zdalna konsultacja pomaga odciążyć system ochrony zdrowia, zwiększając poczucie bezpieczeństwa i faktyczną dostępność wybranych świadczeń.

Jeśli stan zdrowia pacjenta się pogorszy, zmienią się objawy choroby lub pojawi się nowy problem zdrowotny, pacjent będzie musiał zgłosić się do lekarza osobiście – projekt rozporządzenia ws. standardu organizacyjnego udzielania świadczeń zdrowotnych za pośrednictwem systemów teleinformatycznych i lub systemów łączności.

Czytaj także:

Pozostało 90% artykułu
Nieruchomości
Posiadaczy starych kominków czeka kara lub wymiana. Terminy zależą od województwa
W sądzie i w urzędzie
Prawo jazdy nie do uratowania, choć kursanci zdali egzamin
Prawo karne
Przerwanie wałów w Jeleniej Górze Cieplicach. Jest stanowisko dewelopera
Prawo dla Ciebie
Pracodawcy wypłacą pracownikom wynagrodzenie za 10 dni nieobecności
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Prawo pracy
Powódź a nieobecność w pracy. Siła wyższa, przestój, czy jest wynagrodzenie