Sondaż: Ponad połowa Polaków uważa, że referendum ws. uchodźców ma pomóc PiS w wyborach

"Dlaczego Pani/Pana zdaniem PiS chce zorganizować referendum w sprawie relokacji uchodźców w Unii Europejskiej?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Publikacja: 09.07.2023 06:36

Jarosław Kaczyński na pikniku rodzinnym w Pułtusku

Jarosław Kaczyński na pikniku rodzinnym w Pułtusku

Foto: PAP/Paweł Supernak

arb

Organizację referendum ws. relokacji uchodźców w UE zapowiedział 15 czerwca w Sejmie Jarosław Kaczyński, podczas debaty nad projektem zaproponowanej przez PiS uchwały w sprawie propozycji wprowadzenia unijnego mechanizmu relokacji nielegalnych migrantów.

Referendum ws. relokacji uchodźców: Co mówił Jarosław Kaczyński w Sejmie

Kaczyński przemawiając w Sejmie zarzucił Unii Europejskiej, że ta nie udzieliła wystarczającej pomocy Polsce, gdy nasz kraj przyjmował uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy. - Przyjęliśmy wtedy kilka milionów uchodźców, tak na stałe to ok. 1,5-2 mln - powiedział z sejmowej mównicy Kaczyński. Na uwagę z sali, że było to "milion dwieście" tysięcy odparł, że "wszystko jedno". - Nie spierajmy się w tej chwili o fakty - zaapelował.

- Gdyby to pomnożyć przez 22 tys. euro, to będzie to suma między dwadzieścia kilka a trzydzieści miliardów euro. A jeżeli chodzi o pomoc, jaką otrzymaliśmy, to jest przy bardzo dobrym liczeniu 100 euro na jednego mieszkańca. To jest kpina z Polski, to jest dyskryminacja wyjątkowo bezczelna - dodał.

Czytaj więcej

Referendum ws. imigrantów. Kaczyński chce, by pytanie dotyczyło "polityki rządu"

- Dlatego my się na to nie zgodzimy i na to nie zgadza się także naród polski i to musi być przedmiotem referendum. Ta sprawa musi być przedmiotem referendum i my to referendum zorganizujemy - podsumował.

Kaczyński odniósł się do zaproponowanego przez UE mechanizmu relokacji uchodźców, w przypadku którego Polska nie dysponowała prawem weta, ponieważ decyzja zapadała większością kwalifikowaną.

Czy Polska byłaby zmuszona do przyjmowania uchodźców?

Mechanizm przewiduje, że każdy kraj UE byłby zobowiązany do przyjęcia pewnej liczby uchodźców z puli wszystkich uchodźców poddanych w danym roku relokacji, lub zapłacenia po 22 tys. euro, za każdego uchodźcę, którego nie zdecyduje się przyjąć. Celem mechanizmu jest przede wszystkim rozładowanie obozów dla imigrantów w Grecji i we Włoszech, dokąd docierają oni szlakiem przez Morze Śródziemne.

Przyjęty przez UE mechanizm przewiduje wyjątek dla krajów, które są poddane dużej presji migracyjnej. Na ten fakt zwróciła uwagę unijna komisarz ds. wewnętrznych, Ylva Johansson. We wpisie w mediach społecznościowych szwedzka komisarz zaznaczyła, że Polska, jako kraj, który przyjął ponad milion uchodźców po rosyjskiej napaści na Ukrainę, sama może być tym państwem, wobec którego inne państwa członkowskie UE będą zobowiązane do okazania solidarności.

Czytaj więcej

Unijna sekretarz ds. wewnętrznych: Obowiązkowa relokacja nie będzie dotyczyć Polski

PiS zapowiada zorganizowanie referendum ws. relokacji uchodźców w tym samym dniu, w którym w Polsce odbędą się wybory parlamentarne. Treść pytania zadanego w takim referendum nie jest jeszcze znana, choć Jarosław Kaczyński mówił w weekend, że chciałby, aby dotyczyło ono "polityki rządu, która odrzuca przymusową relokacje nielegalnych imigrantów". Nie wiadomo też, czy w referendum zostanie zadane tylko jedno pytanie - wicemarszałek Sejmu, Ryszard Terlecki sugerował w jednej z wypowiedzi, że w referendum mogłoby pojawić się również pytanie o reparacje od Niemiec.

Sondaż: 3 na 5 badanych z wykształceniem wyższym uważa, że PiS-owi chodzi o wybory

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy dlaczego - ich zdaniem - PiS chce zorganizować referendum ws. relokacji uchodźców.

Na tak zadane pytanie 15,5 proc. ankietowanych odpowiedziało, że PiS ma na celu dobro kraju.

Zdaniem 53 proc. referendum ma pomóc PiS osiągnąć lepszy wynik w wyborach.

11,9 proc. ankietowanych uważa, że chodzi o obie te kwestie.

10,7 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie.

8,9 proc. badanych nie słyszało o sprawie.

- Chęć osiągnięcia sukcesu wyborczego jest głównym powodem planowanego referendum według 3 na 5 badanych, którzy ukończyli 50 lat i takiego samego odsetka osób z wykształceniem wyższym. Biorąc pod uwagę klasę miejsca zamieszkania opinię taką najczęściej podzielają respondenci z miast liczących od 200 tys. do 499 tys. osób (62%) - komentuje wyniki badania - komentuje wyniki badania Justyna Sobczak, senior project manager w SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 4-5 lipca 2023 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.


Organizację referendum ws. relokacji uchodźców w UE zapowiedział 15 czerwca w Sejmie Jarosław Kaczyński, podczas debaty nad projektem zaproponowanej przez PiS uchwały w sprawie propozycji wprowadzenia unijnego mechanizmu relokacji nielegalnych migrantów.

Referendum ws. relokacji uchodźców: Co mówił Jarosław Kaczyński w Sejmie

Pozostało 95% artykułu
Polityka
Senator Krzysztof Kwiatkowski: Jestem pod wrażeniem mobilizacji ludzi niosących pomoc
Polityka
Konfederacja zwołuje kongres. Przestraszyła się zarzutów o nielegalność władz?
Polityka
Hołownia po spotkaniach w Ankarze. Polska liczy na wojskową współpracę z Turcją
Polityka
Powódź w Polsce. Bogdan Zdrojewski: W niektórych miejcach zrobiono za mało, w niektórych - za dużo
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Polityka
Prokuratura wznawia dochodzenie w sprawie „plecaków Beaty Kempy”