Osoby fizyczne mają czas do 2 maja, by złożyć zeznanie podatkowe za 2021 r. Wielu pracujących za granicą ma jednak wątpliwości, czy w ogóle musi to robić. By odpowiedzieć na to pytanie, należy najpierw ustalić, czy dana osoba pozostaje polskim rezydentem podatkowym. Jeśli tak, ma w Polsce obowiązek zapłaty podatku od wszystkich swoich dochodów, uzyskiwanych zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Czytaj więcej:
– Prezentowana obecnie jednolita linia orzecznicza wskazuje, że co do zasady decydujące znaczenie mają więzi rodzinne. Utratę polskiej rezydencji łatwiej udowodnią te osoby, które wyjechały za granicę wraz z małżonkiem, mają tam pracę, a ich dzieci chodzą do zagranicznych szkół. Jeśli zaś dana osoba pracuje na stałe w innym kraju, ale jej małżonek z dziećmi zostali w Polsce, może być trudniej uniknąć rozliczenia z polskim fiskusem – mówi Grzegorz Grochowina, deputy director, szef zespołu zarządzania wiedzą w departamencie podatkowym w KPMG w Polsce.
Pytanie o ognisko domowe
Wielu podatników występuje w takiej sprawie o wydanie indywidualnej interpretacji, żeby zyskać pewność, że postępują prawidłowo. Skarbówka wyjaśnia w konkretnych przypadkach, że podatnik pozostaje polskim rezydentem, nawet jeśli od lat pracuje wyłącznie za granicą, gdy w kraju ma żonę i dzieci. Jego ognisko domowe pozostaje wówczas w kraju.
Nie ma natomiast większego znaczenia pozostawiona w Polsce nieruchomość.