Chodzi o lokale w budynkach odpłatnie przekazywanych przez przedsiębiorstwa państwowe i inne państwowe osoby spółdzielniom mieszkaniowym. Najwięcej jest ich na Śląsku.
Trybunał Konstytucyjny wydał wczoraj orzeczenie w sprawie wykupu mieszkań zakładowych. Była to odpowiedź na pytanie prawne Sądu Okręgowego w Radomiu. Dotyczyło ono konkretnie art. 48 ust. 1 i 2 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.
Przepisy te określają warunki, po spełnieniu których najemca dawnego lokalu zakładowego (lub osoba bliska najemcy) może wykupić zajmowany lokal na własność. Najpierw więc musi spłacić zaległy czynsz, a następnie wpłacić wkład budowlany w wysokości ustalonej przez zarząd spółdzielni.
W tej konkretnej sprawie zawisłej przed sądem wkład budowlany wyliczony na podstawie zaskarżonych przepisów wyniósł 920 zł.
Zdaniem pytającego sądu zaskarżone przepisy naruszają wyrażoną w art. 32 konstytucji zasadę równości, doprowadzając do nieuprawnionego faworyzowania najemców lokali w spółdzielniach mieszkaniowych w stosunku do innych osób, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali. Sąd wskazał, że ustalona wysokość wkładu budowlanego jest nieadekwatna do rynkowej wartości lokalu.