Ukraina i Mołdawia gotowe na wejście do UE. Jeden kraj jest przeciw

Komisja Europejska ogłosiła, że ​​Ukraina spełniła wszystkie warunki przystąpienia do Wspólnoty. Kijów odniósł sukces w reformach chroniących prawa mniejszości, walki z korupcją i lobbingiem politycznym. Negocjacje mają ruszyć jak najszybciej, by nie zdołały ich zablokować Węgry.

Publikacja: 07.06.2024 14:43

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej i Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy, p

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej i Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy, podczas konferencji prasowej w Kijowie

Foto: Bloomberg

Przedstawiciele krajów Unii Europejskiej zgodzili się z rekomendacjami Komisji Europejskiej o rozpoczęciu negocjacji z Ukrainą i Mołdawią w sprawie przystąpienia do Unii Europejskiej.

- Uważamy, że sprawa jest zamknięta. Przekazaliśmy krajom członkowskim aktualizację, według której Ukraina i Mołdawia spełniły wszystkie warunki. Teraz decyzja jest w rękach krajów członkowskich – powiedziała 7 czerwca Ana Pizonero, przedstawicielka KE.

Czytaj więcej

Ukraina może zrezygnować z rolnych dotacji UE. To 96,5 miliarda euro

Zdążyć przed Węgrami

Warunki przystąpienia Ukrainy obejmowały reformy antykorupcyjne, ograniczenia lobbingu politycznego, zasady dotyczące oświadczeń majątkowych urzędników oraz ochronę języków mniejszości.

Unijni dyplomaci spotkają się 12 czerwca, aby omówić integrację europejską obu krajów. Pierwsza runda negocjacji między ministrami spraw zagranicznych planowana jest na 25 czerwca — dowiedziały się Financial Times, Politico i Euractiv.

Premier Ukrainy Denis Szmygal potwierdził dziś, że Komisja Europejska rekomendowała rozpoczęcie negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE. „Ogłoszona konkluzja KE stwierdza, że ​​Ukraina kontynuuje systematyczne wysiłki na rzecz przystąpienia do UE i pomyślnie ukończyła wszystkie cztery dodatkowe reformy” – cytuje go agencja Unian.

„Naród ukraiński codziennie walczy o prawo do bycia w kręgu rodziny europejskiej w wojnie z rosyjskim agresorem” – powiedział Szmygal. Ukraina oczekuje teraz od swoich europejskich partnerów kolejnego kroku – rozpoczęcia w tym miesiącu negocjacji w sprawie członkostwa w Unii Europejskiej.

Czytaj więcej

Rolnicy z UE drżą przed Ukrainą. KE zaciąga hamulec bezpieczeństwa na żywność

KE także się śpieszy, bo od 1 lipca przewodnictwo w Unii przejmują Węgry - jedyny kraj, którego prorosyjski rząd może zablokować przyjęcie nowych członków. Unijni dyplomaci prowadzą obecnie intensywne negocjacje, aby Budapeszt nie stwarzał przeszkód.

Putin chce... Ukrainy w Unii?

Jak podają źródła Euractiv, Węgry od dawna uniemożliwiają rozpoczęcie negocjacji. Budapeszt przedstawił 11 pytań dotyczących praw mniejszości, handlu, przeciwdziałania korupcji, rolnictwa, rynku wewnętrznego i stosunków dobrosąsiedzkich.

Czytaj więcej

Kiedy Ukraina będzie gotowa na wejście do Unii Europejskiej?

Premier Węgier Viktor Orban pół roku temu mówił o niemożności przyjęcia Ukrainy do UE ze względu na wysoki poziom korupcji i rozwinięty przemysł rolniczy. „Jeśli pozwoli się ukraińskiemu rolnictwu wejść do systemu unijnego, to zniszczy go to już następnego dnia. Bez zmiany systemu dopłat rolniczych nie możemy ich zaakceptować. Konsekwencje będą straszne” – wieszczył Orban nie podając żadnych twardych danych na potwierdzenie swoich populistycznych tez.

Co ciekawe wejście Ukrainy do Unii poparł… Władimir Putin. Stwierdził, że Rosja nigdy nie sprzeciwiała się członkostwu Ukrainy w Unii Europejskiej. „Zawsze byliśmy przeciwni militarnemu rozwojowi terytorium Ukrainy, ponieważ zagraża to naszemu bezpieczeństwu. Właśnie temu byliśmy przeciwni. Ale jeśli chodzi o integrację gospodarczą, na litość boską, to jest ich wybór” – cytuje Putina gazeta RBK.

Co poprawiła Ukraina?

Ukraina musiała praktycznie wdrożyć szereg przepisów i wykazać postęp w walce z korupcją. Rada Najwyższa zatwierdziła niezbędne ustawy: o wzmocnieniu niezależności Wyspecjalizowanej Prokuratury Antykorupcyjnej, o wzmocnieniu zdolności instytucjonalnych Krajowego Biura Antykorupcyjnego (przewiduje zwiększenie maksymalnej liczby pracowników NABU z 700 do 1000 osób) oraz w sprawie umożliwienia Krajowej Agencji Przeciwdziałania Korupcji sprawdzania majątku urzędników nabytego przed podjęciem służby cywilnej.
Ponadto Rada Najwyższa poparła poprawki do niektórych ustaw Ukrainy, dotyczące uwzględnienia eksperckiej oceny Rady Europy i jej organów w zakresie praw mniejszości narodowych (wspólnot) w niektórych obszarach (przewiduje się, że niepubliczne uczelnie mają prawo do swobodnego wyboru języka wykładowego, który jest językiem urzędowym UE). Rada Najwyższa przyjęła także rządowy projekt ustawy „O uczciwym lobbingu”. Oznacza to, że Ukraina przyspieszy integrację europejską, która polega na dostosowaniu ustawodawstwa krajowego do standardów europejskich.

Przedstawiciele krajów Unii Europejskiej zgodzili się z rekomendacjami Komisji Europejskiej o rozpoczęciu negocjacji z Ukrainą i Mołdawią w sprawie przystąpienia do Unii Europejskiej.

- Uważamy, że sprawa jest zamknięta. Przekazaliśmy krajom członkowskim aktualizację, według której Ukraina i Mołdawia spełniły wszystkie warunki. Teraz decyzja jest w rękach krajów członkowskich – powiedziała 7 czerwca Ana Pizonero, przedstawicielka KE.

Pozostało 91% artykułu
Gospodarka
Szefowa EBOR: Możemy pomóc Polsce w prywatyzacji
Gospodarka
Rosjanie rezygnują z obchodów Nowego Roku. Pieniądze pójdą na front
Gospodarka
Indeks wiarygodności ekonomicznej Polski. Jest źle, ale inni mają gorzej
Gospodarka
Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca KE: UE nie potrzebuje nowej polityki konkurencji
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Gospodarka
Gospodarka Rosji jedzie na oparach. To oficjalne stanowisko Banku Rosji